Dla wszystkich uczestników drogi, jak i policjantów, „Wszystkich Świętych” to wymagający czas i wytężona praca, dlatego policjanci z powiatu puckiego dbają o bezpieczeństwo kierujących, jak i pieszych. Mundurowi z Pucka podpowiadają, jak zadbać o własne bezpieczeństwo.
– Dbając o poczucie bezpieczeństwa ważnym jest, by każdy pamiętał o zachowaniu rozsądku. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych, aby ten czas pamięci o zmarłych przebiegł spokojnie – mówi asp. szt. Joanna Samula-Gregorczyk, oficer prasowy KPP w Pucku. – Do zadań policjantów z powiatu puckiego, pełniących w tym czasie służbę, będzie należało zapewnienie płynności ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych powiatu, jak i drogach prowadzących do cmentarzy. W miejscach występowania znaczących spowolnień i utrudnień, policjanci z powiatu puckiego będą kierować ruchem.
Stosowanie się do poleceń i wskazówek funkcjonariuszy ułatwi wszystkim poruszanie się w zatłoczonych rejonach. Na co policjanci będą zwracać szczególną uwagę?
Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Pucku będą pomagać bezpiecznie dostać się podróżującym w miejsca, które tradycyjnie odwiedzą powiat pucki w czasie świąt. Będą także reagować na: popełniane wykroczenia – w szczególności te, które stanowią główną przyczynę wypadków drogowych (m.in. przekraczanie dozwolonych limitów prędkości); stan trzeźwości i stan psychofizyczny kierujących pojazdami, a także na nieprawidłowe zachowania kierowców samochodów wobec pieszych.
Policjanci zwracają się z apelem do kierujących o wyrozumiałość i zachowanie szczególnych środków ostrożności podczas kierowania pojazdami.
Puccy policjanci radzą, iż kierujący powinni pamiętać, by:
- parkować pojazdy w miejscach nie utrudniających i nie zagrażających bezpieczeństwu innych uczestników ruchu;
- bezwzględnie stosować się do poleceń i nakazów wydawanych przez funkcjonariuszy kierujących ruchem. Polecenia policjanta kierującego ruchem są ważniejsze od sygnałów świetlnych i znaków drogowych! Jeżeli policjant zabroni wjazdu, należy stosować się do jego polecenia;
- nie jeździć samochodem „na pamięć”. Zwracać uwagę na znaki drogowe! W rejonach cmentarzy, na drogach dojazdowych do nich, może zostać wprowadzona czasowa organizacja ruchu drogowego;
- parkować samochód zgodnie z przepisami, w dozwolonych miejscach. Zadbać o to, aby samochód nie blokował wjazdu lub wyjazdu z drogi, bądź dostępu do wcześniej prawidłowo zaparkowanego pojazdu;
- nie pozostawiać w samochodzie wartościowych przedmiotów w widocznym miejscu. Mogą one stać się łatwym łupem złodziei.
- jeżeli tylko to możliwe udać się na cmentarze pieszo lub autobusami komunikacji miejskiej, by zaoszczędzić sobie i innym stresów, czy problemów z parkowaniem.
- zabezpieczyć zaparkowane pojazdy przed kradzieżami i nie pozostawiać w nich żadnych cennych przedmiotów, zwłaszcza dokumentów pojazdu.
Puccy policjanci apelują do pieszych, by:
- podczas korzystania z drogi mieli na uwadze własne bezpieczeństwo;
- nosili odblaski w sposób widoczny dla kierowców, gdyż podniesie to znacząco bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu.
- korzystali z chodników. Jeżeli ich nie ma, obowiązani są poruszać się poboczem lub jezdnią, lewą stroną drogi, pamiętając o tym, że jezdnia jest dla samochodów i czas przebywania na niej przez pieszych powinien być jak najkrótszy. Warto mieć przy sobie element odblaskowy lub latarkę.