W niedzielę, 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Tego dnia mieszkańcy gminy Jastarnia zadecydują, kto zostanie burmistrzem. Kandydatów jest dwóch: zadaliśmy im te same pytania. Jak odpowiedzieli?
W związku ze zbliżającymi się wyborami drugiej tury na burmistrza gminy Jastarnia, w których kandydują Tyberiusz Narkowicz oraz Bartosz Selin, postanowiliśmy zadać kandydatom pięć pytań. Każdy otrzymał te same pytania i każdy z nich na nie odpowiedział. Poniżej prezentujemy odpowiedzi Tyberiusza Narkowicza, a w osobnym artykule prezentujemy odpowiedzi Bartosza Selina.
Tyberiusz Narkowicz – kandydat na burmistrza gminy Jastarnia
Co należy w gminie zmienić? Jak zamierzasz te zmiany osiągnąć?
Musimy zatrzymać ludzi młodych. Trzeba stworzyć im możliwości mieszkaniowe poprzez szansę dzierżawy i zakupu działek pod ten cel. Moim autorskim planem jest „Działki dla młodych” do którego realizacji potrzebuję zgody Rady Miejskiej. W poprzedniej kadencji temat ten był odsuwany przez radnych i zrealizowany tylko w niewielkiej części. Rozmawiałem z niektórymi nowymi radnymi i deklarowali, że jeżeli wygram wybory wesprą mnie i przyspieszą realizację zadania w nadchodzącej kadencji. Konieczne są też modernizacje i poszerzanie komunalnych zasobów mieszkaniowych.
Co w gminie dobrze funkcjonuje i dlaczego?
Pozyskiwanie środków zewnętrznych, dzięki którym cały czas realizujemy nowe inwestycje. W tej chwili pieniądze z KPO przyznane za pośrednictwem Polskiego Ładu spowodowały, że przygotowujemy modernizację siedmiu ulic we wszystkich miejscowościach naszej gminy. W planach gruntowne remonty i przebudowy ulic Kasztanowej i Ratibora w Juracie a w Kuźnicy Ks. Szynalewskiego oraz Portowa, Szkolna, Herrmanna, Główczewskiego i długo oczekiwany zachodni odcinek Szyprów w Jastarni. Funkcjonuje to dobrze dzięki profesjonalnemu i zaangażowanemu zespołowi Referatu Rozwoju Lokalnego i współpracującym z nimi kolegom i koleżankom. Pozyskaliśmy też środki w ramach programu „Czyste Powietrze” na wymianę źródeł ciepła, termomodernizację i instalacje fotowoltaiczne dla naszych mieszkańców w wys. 457.874,92 zł. W naszej Gminie złożono do tej pory 70 wniosków o dofinansowanie w tej sprawie.
Pierwsza sprawa, którą się zajmiesz po objęciu funkcji burmistrza?
Ułożenie dobrych stosunków z Radą Miejską aby wspólnie dobrze służyć naszej Gminie a ze spraw gospodarczych zaadoptowanie przejętego terenu przedsiębiorstwa „Komex” na potrzeby miasta. Wiążę z tym duże nadzieje, gdyż krótkoterminowo ma to być nasze zaplecze gospodarki komunalnej, której bazę docelowo planujemy w okolicy stacji paliw. Stopniowo zamierzam zwiększać zakres obowiązków Miejskiego Zarządu Portu, który już odpowiada za zieleń miejską, by w przyszłości własnymi siłami móc zabezpieczyć większość zadań komunalnych. Wynika to z faktu, że jesteśmy z dala od lądu, w razie katastrof sami skazani na siebie i sami sobie musimy radzić. Położenie na półwyspie powoduje, że firmy zewnętrzne albo nie są zainteresowane działalnością u nas albo wysoko wyceniają swoje usługi. Mając własne przedsiębiorstwo poprawimy stan zieleni i czystość miasta. Teren po zmianie bazy zamierzam przeznaczyć na działki dla mieszkańców.
Jak będzie wyglądało życie w gminie przez kolejne pięć lat, jeśli zostaniesz burmistrzem?
Do Juraty będzie można dojechać nową ścieżką rowerową, która zresztą zostanie zmodernizowana na całym swoim przebiegu w granicach gminy. W portach Kuźnicy i Jastarni przybędzie nowo wybudowanych miejsc dla jachtów. Nasi seniorzy będą korzystać z klubu w dawnej szkole w Juracie. Piłkarze będą rozgrywać mecze na pełnowymiarowym boisku a dzieci i młodzież jeździć na rolkach i deskach w skateparku. Większość mieszkańców wymieni, dzięki dofinansowaniu za pośrednictwem gminy, „kopciuchy” na przyjazne środowisku systemy grzewcze. Dzięki wypowiedzeniu użytkowania wieczystego LOKowi, będziemy dysponowali terenami umożliwiającymi rozwój usług portowych, utrzymanie portu i miejsca pracy.
10 atrakcji gminy Jastarnia, które polecasz mieszkańcom i turystom?
Ryf Mew, inaczej: Mewia Rewa, Rybitwia Mielizna czy Sucha Rewa – kilkukilometrowy piaszczysty archipelag o zmiennej szerokości między Kuźnicą a Rewą. Co roku odbywa się tu Marsz Śledzia a także Odbijanie Suchej Rewy.
2 torpedownie na Zatoce Puckiej na wysokości Juraty i pozostałości trzeciej w Jastarni. Są to obiekty historyczne po poligonie niemieckiej Kriegsmarinie z okresu II wojny światowej.
Port w Jastarni zbudowany w okresie 20-lecia międzywojennego, w latach 1926-31 i funkcjonująca w nim marina jachtowa. W okolicach portu przeprowadzamy na początku sierpnia Dni Węgorza.
Molo i bulwar nadzatokowy w Juracie oraz promenada Międzymorze łącząca 320-metrowe molo spacerowe nad Zatoką Pucką z wybrzeżem otwartego morza.
Przystań w Kuźnicy oddana po rozbudowie i modernizacji w 2012 r.
Molo długości 120 metrów w Jastarni znajdujące się na Zatoce Puckiej wybudowane w 2005 r. i stanowiące przedłużenie ulicy Stelmaszczyka oraz prowadzące od niego kładki na wydmach, którymi można dojść do Portu Rybackiego.
Kościół neobarokowy w Jastarni wybudowany w latach 30. XX w. z charakterystyczną amboną w kształcie łodzi. 23 czerwca, z placu położonego nieopodal kościoła, corocznie o godz. 20.00 rusza sobótkowy pochód prowadzony przez 19-latków, tzw. „miarowych”.
Chata Rybacka z 1881 r., do której jako budulec posłużyły wyrzucane przez morze pozostałości rozbitych statków. Pod chatą, w długi weekend majowy, odbywa się co roku festyn „Jastarnia przòde lat” poprzedzony odtworzeniem połowu laskornem.
Skansen Fortyfikacji Ośrodka Oporu „Jastarnia” z 1939 r. – zespół czterech bunkrów pierwszej linii obrony oraz jeden i pozostałości fundamentów po dwóch schronach 2 linii.
Góra Libek – najwyższa wydma piaszczysta na naszym terenie, przed Kuźnicą od strony Jastarni. Jej wysokość to 12,5 m n.p.m. Jest z niej piękny widok na obie strony Półwyspu Helskiego, otwarte morze i Zatokę Pucką.