W niedzielę, 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Tego dnia mieszkańcy gminy Jastarnia zadecydują, kto zostanie burmistrzem. Kandydatów jest dwóch: zadaliśmy im te same pytania. Jak odpowiedzieli?
W związku ze zbliżającymi się wyborami drugiej tury na burmistrza gminy Jastarnia, w których kandydują Tyberiusz Narkowicz oraz Bartosz Selin, postanowiliśmy zadać kandydatom pięć pytań. Każdy otrzymał te same pytania i każdy z nich na nie odpowiedział. Poniżej prezentujemy odpowiedzi Bartosza Selina, a w osobnym artykule prezentujemy odpowiedzi Tyberiusza Narkowicza.
Bartosz Selin – kandydat na burmistrza gminy Jastarnia
Co należy w gminie zmienić? Jak zamierzasz te zmiany osiągnąć?
Nasza gmina ma ogromny potencjał. Zamierzam ten potencjał wykorzystać, mając bogate zawodowe doświadczenie inwestycyjne przede wszystkim z udziałem środków zewnętrznych. Gmina turystyczna musi dbać o to, aby sezon został wydłużony. Aby tak się zadziało, musi ona być konkurencyjna dla innych, bogata w ofertę atrakcyjną dla turysty, np. poprzez odbudowę szlaków i ścieżek z uwzględnieniem strategicznych punktów o szczególnych walorach przyrodniczych. Chciałbym poprawić stan infrastruktury drogowej, małej infrastruktury, ilości śmietników, zagospodarowania zieleni miejskiej, przede wszystkim za pomocą miejskiego przedsiębiorstwa komunalnego, którego stworzenie jest moim celem.
Co w gminie dobrze funkcjonuje i dlaczego?
Nasze dziedzictwo kulturowe, pielęgnowanie tradycji kaszubskiej to coś co zasługuje na dobrą ocenę. Nigdy nie wolno zatracić nam tych cennych wartości, które z dziada pradziada są nam przekazywane. Dzisiaj oczywiście mamy zupełnie inne narzędzia i możliwości, aby móc tą tradycję podtrzymywać. Pragnę aktywizować w tej kwestii zarówno osoby starsze, ale również młodzież i dzieci. Obdarzę dużym wsparciem stowarzyszenia działające na terenie naszej gminy oraz inne organizacje pozarządowe.
Pierwsza sprawa, którą się zajmiesz po objęciu funkcji burmistrza?
Bardzo ważną sprawą jest dla mnie polepszenie komunikacji i dostępności mieszkańców do urzędu miejskiego. Jedną z pierwszych moich decyzji będzie pilne wypracowanie wraz z pracownikami urzędu miejskiego wspólnych działań poprawiających i usprawniających pracę w sposób najbardziej komfortowy dla naszych mieszkańców. Bardzo ważny jest dla mnie również komfort pracy urzędników oraz przeświadczenie o potrzebie wykorzystania ich doświadczenia w tworzeniu wspólnych, konstruktywnych rozwiązań.
Jak będzie wyglądało życie w gminie przez kolejne pięć lat, jeśli zostaniesz burmistrzem?
Udało nam się osiągnąć dzięki naszym wyborcom ogromny sukces, jesteśmy im za to bardzo wdzięczni! Wprowadziliśmy do rady miejskiej 10 osób, jest to kluczowe w budowaniu założeń, które sobie postawiliśmy. To mieszkańcy powinni brać czynny udział w budowaniu swojej lokalnej ojczyzny, to mieszkańcy są tym głównym głosem, w którego zarówno radni jak i burmistrz powinni mieć umiejętność wsłuchiwania się. Z pewnością będzie to czas wielu zmian, zmian na lepsze. Znacząco poprawi się komfort życia mieszkańców, którzy będą mieli świadomości transparentności i otwartości w działaniu mnie jako burmistrza, jeżeli oczywiście zdecydują o piastowaniu tego stanowiska przez moją osobę i obdarzą mnie kredytem zaufania. Kampania to czas składania niejednokrotnie wielu obietnic. Ja jednak podchodzę do tego zupełnie inaczej. Mam swój program wyborczy, który przedstawiłem mieszkańcom. Program jest przemyślany także pod kątem możliwości jego realizacji, a nie jedynie wyborczych obietnic. Zamierzam go realizować w poczuciu pełnego obowiązku.
10 atrakcji gminy Jastarnia, które polecasz mieszkańcom i turystom?
Nasza gmina jest unikatowa przede wszystkim ze względu na charakterystyczne położenie między morzem, a zatoką. Szczególnej uwadze polecałbym:
Piaszczyste plaże – to coś co przyciąga tu turystów rok rocznie, przede wszystkim szczególne warunki do uprawiania windsurfingu, długich spacerów, podziwiania zachodów słońca.
Neobarokowy Kościół p.w. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Jastarni – kościół wybudowany w okresie międzywojennym. Uwagę zwraca ambona w kształcie łodzi na spienionych falach oraz organy.
Chata rybacka – usytuowana przy ul. Rynkowej. Jest to zachowana oryginalna chałupa rybacka z wyposażeniem z końca XIX wieku. Prezentowane są w niej sprzęty rybackie stosowane na półwyspie w okresie od XV do połowy XX wieku. Patronat nad tym miejscem sprawuje tutejsze ZK-P.
Prywatne Muzeum Państwa Strucków – drugi obiekt muzealny, znajdujący się przy ulicy Mickiewicza. Prezentowane są tam sprzęty rybackie oraz zrekonstruowana izba rybacka z początków XX w. Przy muzeum znajduje się warsztat szkutniczy.
Kaplica Św. Rozalii – kaplica patronki Boru, znajdująca się w rejonie ul. Szkolnej i Ceynowy, wybudowana w 1873 roku. Jak głosi legenda mieszkańcy zwrócili się pod jej opiekę w czasie zrazy i choroba szybko minęła.
Kasztanowiec – pomnik przyrody, usytuowany nieopodal kapliczki w otoczeniu urokliwych domów rybackich.
Dom Wojciecha Kossaka w Juracie – polskiego malarza przedstawiciela nurtu o tematyce batalistycznej i historycznej.
Deptak przy ulicy Międzymorze w Juracie – deptak łączący dwa ”morza”, kończący się pięknym molem.
Schrony bojowe – obiekty polecane miłośnikom II wojny Światowej, bardzo dobrze zachowane schrony „Sokół”, „Sabała”, ”Saragossa”.
Port rybacki w Jastarni
oraz
malownicza przystań rybacka w Kuźnicy – urokliwe miejsce, w którym stacjonują kutry, jest również stocznia, której pracę niejednokrotnie można zobaczyć na żywo.