W sobotę, 3 lutego 2024 r. w Wiejskim Domu Kultury w Żelistrzewie spotkali się przedstawiciele KGW z powiatu puckiego, samorządowcy i mieszkańcy, by wspólnie podkreślić istotę i znaczenie Kół Gospodyń Wiejskich na ziemi puckiej w 20. rocznicę powstania Rady Gminnej KGW w Pucku.
To była wyjątkowa impreza zorganizowana przez zdolne panie z KGW działających na ziemi puckiej. Wyjątkowa, bo celebrująca 20-lecie powstania Gminnej Rady KGW w Pucku, która swoją działalnością obejmuje cały powiat pucki.
Wydarzenie odbyło się w Wiejskim Domu Kultury w Żelistrzewie, a rozpoczęło się od powitania wszystkich gości i przybliżenia historii kół gospodyń wiejskich na terenie powiatu puckiego.
3 marca 2004 r. Gminna Rada Kół Gospodyń Wiejskich w Pucku, w której skład weszły KGW gminy Puck oraz Władysławowa. Pierwszą przewodniczącą Rady została Regina Janceka z Mieroszyna, wiceprzewodniczącą – Regina Kwidzińska z Łebcza, a sekretarzem-skarbnikiem – Elżbieta Radtke z Władysławowa. Od tej chwili KGW w powiecie puckim zaczęły prężnie działać i angażować się w wiele najróżniejszych akcji społecznych i wydarzeń.
– Nie jesteśmy obojętne na pomoc dzieciom potrzebującym w Polsce, organizujemy festyny, pomagamy na różne sposoby. Koleżanki nawet w naszych szeregach są krwiodawcami. Bardzo bliskie naszemu sercu jest Puckie Hospicjum św. Ojca Pio, któremu też pomagamy, jak możemy, bo gdzieś, głęboko w sercu, jest myśl, że może i my się tam znajdziemy – mówiła przewodnicząca Rady Regina Kwidzińska z Łebcza. – Współpracujemy ze szkołami podstawowymi, strażakami oraz sołtysami. Angażujemy się aktywnie w promocję powiatu puckiego, ziemi puckiej i jej tradycji, naszego dziedzictwa kulinarnego, w telewizji, radiu, wydaniach papierowych i internetowych, a także osobiście w całej Polsce na zjazdach i spotkaniach.
Gminna Rada Kół Gospodyń Wiejskich w Pucku może się poszczycić także pięknym sztandarem pod wezwaniem św. Marty, patronki gospodyń.
– Udało się nam zorganizować sztandar przy pomocy naszych włodarzy i sponsorów – dodaje Regina Kwidzińska. – Jest to jedyny taki sztandar w Polsce!
Podsumowanie 20. lat działalności było obszerne i szczegółowe, a po nim przyszedł czas na podziękowania dla tych, którzy przez cały ten czas wspierali działalność rezolutnych pań z KGW Ziemi Puckiej.
– Jubileusz dwudziestolecia Gminnej Rady Kół Gospodyń Wiejskich w Pucku, która jednoczy wszystkie koła gospodyń wiejskich ziemi puckiej, jest honorem, ale też bezpośrednią okazją pozwalającą w pejzażu kulturowym gminy Puck zobaczyć ich kulturotwórcze miejsce i działanie – podkreśla wójt gminy Puck Tadeusz Puszkarczuk. – Jakość wnoszonych inicjatyw i prac w życie publiczne naszej społeczności jest znacząca! Koła gospodyń ziemi puckiej potrafią dostrzec, ocenić i zrozumieć potrzeby wiejskiej wspólnoty.
Grono postaci docenionych we wspieraniu działalności jest obszerne, a wśród nich znaleźli się:
- Piotr Hałuszczak – prezes Pomorskiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych,
- starosta pucki Jarosław Białk (reprezentowany przez przewodniczącego Rady Powiatu Puckiego Adama Zażembłowskiego),
- Tadeusz Puszkarczuk – wójt gminy Puck,
- Roman Kużel – burmistrz Władysławowa (reprezentowany przez zastępcę Kamila Pacha),
- Adam Śliwicki – wójt gminy Krokowa (reprezentowany przez Tomasza Majkowskiego-Wryczę),
- Jolanta Bieszke i Szymon Dettlaff – członkowie Zarządu Powiatu Puckiego,
- Adam Styn – przewodniczący Rady Gminy Puck,
- wicewójt gminy Puck Jerzy Tkaczyk,
- dr Jan P. Dettlaff – dyrektor OKSiT w gminie Puck,
- Brunon Ceszke – wieloletni główny inspektor ds. kultury w OKSiT w gminie Puck,
- Regina Kwidzińska – przewodnicząca Gminnej Rady KGW w Pucku,
- przedstawicielki 29. Kół Gospodyń Wiejskich w powiecie puckim.
– Jubileuszowe emocje ubarwiają codzienność, otwierają nam perspektywy ocen i możliwości. Koła Gospodyń Wiejskich wpisały się na stałe w krajobraz społeczny kaszubskiej wsi. Mają swoją historię ruchu społecznego szukającego słusznych rozwiązań dla miejsca kobiety w życiu publicznym, sięgającą XIX wieku – wyjaśnia dyrektor OKSiT w gminie Puck dr Jan P. Dettlaff. – Wypracowane założenia działalności koncentrują się na kilku istotnych aspektach: pomocy rodzinom wiejskim w wychowaniu, kształceniu i organizacji wypoczynku dzieci i młodzieży, działaniu na rzecz ochrony zdrowia i zabezpieczenia socjalnego rodzin wiejskich, rozwijaniu przedsiębiorczości kobiet, racjonalizowaniu wiejskiego gospodarstwa domowego i zwiększaniu uczestnictwa mieszkańców wsi w dziedzinie kultury oraz kultywowaniu folwarku.
Po części wydarzenia, podczas której wręczone zostały podziękowania, wyróżnienia, nagrody i kwiaty przez panie z KGW Ziemi Puckiej wszystkim wspierającym ich działalność, przyszedł czas na podziękowania dla pań z KGW od zebranych gości. Wśród nich głos m.in. zabrali członkowie Zarządu Powiatu Puckiego.
– W imieniu pana starosty Jarosława Białka, Zarząd Powiatu Puckiego chciałby serdecznie pogratulować tego pięknego jubileuszu i złożyć najserdeczniejsze życzenia: wytrwałości, siły i cnoty, po prostu bycia sercem i twarzą ziemi puckiej – mówiła radna Powiatu Puckiego Jolanta Bieszke. – Bo przecież bez Kół Gospodyń Wiejskich, bez waszych strojów, bez waszej działalności, to nasz powiat i gmina byłyby bardzo ubogie. Wasza twórczość, działanie, wszystkich nas napawa dumą!
– Starosta Jarosław Białk przebywa co prawda na urlopie, ale poprosił mnie, żebym w jego imieniu pozdrowił wszystkie białki znajdujące się na tej sali, a więc: serdecznie was pozdrawiam! – dodał przewodniczący Rady Powiatu Puckiego Adam Zażembłowski. – Życzę Wam dużo inicjatyw, i na pewno, w jakiś sposób, Powiat Pucki dalej będzie Was wspierał. Wszystkiego dobrego!
Po przemówieniach i podziękowaniach przyszedł czas na piękny, rocznicowy tort (dzięki hojności Aleksandry Hallmann z KGW Żelistrzewo), a po nim rozpoczęła się prawdziwie kaszubska biesiada celebrująca tę wyjątkową okazję.
Fot. Zoe i Magdalena Gębka-Scuffins