Pucka policja online ostrzega przed oszustwami w internecie. W roli prelegenta Magdalena Ginda z KPP Puck

Mundurowi z KPP Puck nie stronią od nowych technologii. Magdalena Ginda z referatu kryminalnego uczyła jak przed Bożym Narodzeniem 2020 nie paść ofiarą internetowych oszustw. M.in. na BLIKa.

Przed Bożym Narodzeniem w powiecie puckim nie mamy zbyt dużych szans, by zakupy robić w normalnych warunkach, bo tu na przeszkodzie stoją nam obostrzenia związane z koronawirusem. Dlatego też chętniej siadamy przed komputerami i robimy zakupy online.

– Zauważając tą naszą aktywność w sieci, oszuści internetowi wykorzystują wszelkiego rodzaju sposoby, aby wejść w posiadanie jak największej ilości naszych środków pieniężnych – mówi mł. asp. Łukasz Brzeziński, oficer prasowy KPP w Pucku.

Aby ustrzec mieszkańców powiatu puckiego policjanci, wraz z lokalnym portalem, przygotowali spotkanie, by podczas niego przekazać i uświadomić jak łatwo można stać się ofiarą oszustów internetowych.  

Kierownik Referatu Kryminalnego KPP Puck st.asp. Magdalena Ginda m.in. wskazała najczęściej stosowane metody przez przestępców zajmujących się oszustwami. Pucka policjantka podkreśliła wagę ochrony naszych danych osobowych, które w rękach oszustów mogą się  stać narzędziem służącym do zawarcia niekorzystnych umów finansowych.

W tym celu zostały przekazane kluczowe rady i sposoby postępowania mające na celu uchronić naszych rozmówców przed oszustami, zwłaszcza teraz  przed tym newralgicznym okresem, jakim są przedświąteczne promocje.  

NADMORSKA KRONIKA POLICYJNA:

Puck, ul. Pokoju: kradli motor i filmowała ich kamera.

Szuka ich policja z Pucka | WIDEO

Gmina Puck. Narkotykowa wpadka 19-latka.

Miał Kinder Niespodziankę, a w niej amfę | Nadmorska Kronika Policyjna

Mundurowa z KPP Puck ostrzegła też przed przestępcami działającymi metodą na tzw. BLIK-A.  To polega na włamaniu się na nasze facebookowe konto, z którego do znajomych rozsyłane są wiadomości z prośbą o pożyczenie pieniędzy i wysłanie kodu BLIK.

– Aby nie paść ofiarą tej metody, wskazano jak należy postępować w kluczowych momentach działalności oszusta usiłującego popełnić przestępstwa na naszą szkodę – wyjasnia oficer prasowy KPP Puck.

Podczas internetowego spotkania byłą też okazja do zadawania pytań online, z której chętne korzystano.

– Najczęściej zapytania były związane z  odpowiedzialnością karną za przestępstwo oszustwa jak również formalnościami związanymi ze złożeniem zawiadomienia o przestępstwie i tutaj mundurowa wyszczególniła jaką dokumentacją powinniśmy dysponować, gdy zgłosimy się do jednostki Policji – wyjasnia Łukasz Brzeziński.

Policjantka z Pucka podkreśliła też rolę zgłaszania każdego rodzaju oszustwa, bez względu na kwotę, na jaką zostaliśmy oszukani. To szczególnie ważne, bo wszelkie informacje przekazane śledczym zajmującym się tego typu sprawami przyczyniają się do dokładnego określenia modus operandi sprawcy, czyli metody opisującej charakterystyczny i zazwyczaj powtarzalny sposób zachowania się sprawcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *