Powiat pucki: w Sylwestra uważaj na fajerwerki. Policjanci znowu w sklepach

Rozpoczęły się policyjne kontrole w sklepach powiatu puckiego. Przed Sylwestrem 2021 mundurowi sprzedają, czy fajerwerków nie kupują dzieci.

R E K L A M A

Pucka policja prowadzi kontrole sklepów oraz punktów handlowych przed Sylwestrem 2021 w powiecie puckim. Ich efektem mogą być kary pieniężne i wnioski o ukaranie kierowane do sądu wobec osób łamiących zakaz sprzedaży nieletnim petard i fajerwerków.

Pomimo apeli i surowych przepisów mówiących o zakazie sprzedaży, widok najmłodszych bawiących się środkami pirotechnicznymi nie należy do rzadkości.

– Niestety często okazuje się, że to sami rodzice kupią swoim pociechom fajerwerki – mówi mł. aspirant Łukasz Brzeziński, rzecznik prasowy KPP w Pucku. – Apelujemy, aby kupować środki pirotechniczne jedynie w sprawdzonych sklepach, nie zaś na bazarach i straganach. Radzimy również, aby przy korzystaniu z petard i fajerwerków zachować szczególną ostrożność oraz zwrócić uwagę na dzieci, które nie powinny bawić się fajerwerkami.

A sprzedaż niepełnoletnim fajerwerków lub petard to przestępstwo, za które grozi kara – od grzywny do nawet 2 lat więzienia.

Policjanci w powiecie puckim kontrolują punkty sprzedaży, ale proszą też o sygnały, gdy zauważymy podobne naruszenia.

– Informujmy policję o handlowcach, którzy sprzedają petardy dzieciom. Uchroni to najmłodszych, którzy często padają ofiarami fajerwerków – mówi rzecznik puckiej policji.

Policja przypomina też, co trzeba zrobić przed zakupem materiałów pirotechnicznych. Koniecznie sprawdźmy:

  • czy obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych: pęknięć, przerwań, wgnieceń czy wybrzuszeń,
  • elementy składowe są dobrze ze sobą połączone i nie przesuwają się,
  • podana jest nazwa producenta wraz z danymi adresowymi.

Huk petard niepokoi zwierzęta, szczególnie psy. Zadbajmy wiec, by nasze czworonogi nie zakłócały spokoju innym i nie były narażone na odgłosy wybuchów. Jeśli po odpaleniu fajerwerku lub wypaleniu lontu okaże się, że nie eksplodował, nie podchodźmy, aby sprawdzić, co się stało. Gdy doszło do wypadku, wezwijmy służby ratownicze: straż pożarną, pogotowie.

Dokładne instrukcje i rady policjanci z KPP w Pucku zamieszczają na swojej stronie internetowej. Znajdziemy je tutaj.

Policyjne kontrole w sklepach powiatu puckiego – przed Sylwestrem 2021

Foto. KPP w Pucku


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *