Powiat pucki: przechodzisz przez pasy i korzystasz z telefonu? Uważaj na policję

Nadmorska Kronika Policyjna: policjanci z Pucka uważniej przyglądają się pieszym, którzy na pasy wchodzą zapatrzeni w telefony. Będą mandaty?

R E K L A M A

Pucka policja włączyła się w ogólnopolską akcję „Na drodze – Patrz i Słuchaj”. To informacyjno – edukacyjne przedsięwzięcie policjantów z puckiej drogówki, która ma na celu zwrócenie uwagi pieszych na zagrożenia związane m.in. z nieostrożnym wejściem na przejście, korzystaniem z telefonu podczas przechodzenia przez jezdnię oraz przebieganiem przez jezdnię.

Akcja skierowana jest również do kierowców, którym ma przypomnieć o konieczności obserwacji drogi, a także obowiązkowemu zachowaniu szczególnej ostrożności, gdy samochód zbliża się do przejść dla pieszych.

Jak zauważają policjanci, techniczne nowinki usprawniają nam życie, ale mogą też stać się przyczynkiem problemów – zwłaszca w sytuacjach, gdy jesteśmy tzw. uczestnikami ruchu drogowego.

– Telefony, tablety czy też „urządzenia GPS” pomagają, ale także rozpraszają uwagę i przez to mogą być przyczyną niebezpiecznych sytuacji na drodze – mówi mł. asp. Łukasz Brzeziński, oficer prasowy KPP w Pucku. –

Pieszy czy kierowca zajęty rozmową, bezpośrednio czy też przez telefon, przechodząc przez jezdnię lub kierując pojazdem, w trakcie rozmowy spogląda np. na drugą osobę albo na wyświetlacz telefonu czy innego urządzenia, co  powoduje, że nie skupia się w pełni na drodze i jest rozkojarzony.

„Na drodze – Patrz i Słuchaj” – o czym pamiętać? Pucka policja podpowiada

Pieszy podczas przechodzenia przez jezdnię najpierw powinien rozejrzeć się w obie strony oraz skupić swój słuch, bo szybciej może usłyszeć nadjeżdżający z dużą prędkością pojazd, niż go zauważyć.

– Kierowca słuchający głośno muzyki w samochodzie lub poprzez słuchawki może nie usłyszeć sygnałów dźwiękowych pojazdów uprzywilejowanych, nadjeżdżających samochodów lub innych dźwięków, które pozwalają na analizowanie sytuacji na drodze – wyjasnia rzecznik puckiej policji.

Czy za wejście na pasy ze słuchawkami w uszach lub oglądanie podczas przechodzenia Facebooka może skończyć się dla nas mandatem, który wymierzy pucka drogówka?

– Używanie wielu tzw. „rozpraszaczy” nie jest zakazane prawem, dlatego też policjanci puckiej drogówki, kolejny już rok, w ramach akcji informacyjno-edukacyjnej „NA DRODZE – PATRZ I SŁUCHAJ!” informują i edukują uczestników ruchu drogowego – rozwiewa wątpliwości przedstawiciel KPP Puck.

Pucka policja apeluje! Przestrzeganie przepisów, koncentracja, obserwacja, nawiązanie kontaktu wzrokowego pieszy-kierowca, wzajemny szacunek i życzliwość to czynniki, które z pewnością mają istotny wpływ na poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego.

Fot. KPP Puck

Nadmorska Kronika Policyjna na DZIENNIKPUCKI.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *