Jesień 2020 na drogach powiatu puckiego. Policja ostrzega i radzi

Powiat pucki: Zmieniające się warunki pogodowe powodują, że warunki na drogach są coraz trudniejsze. Pamiętajmy także, że w tym okresie na wypadki szczególnie narażeni są piesi i rowerzyści: używajmy elementów odblaskowych. Dlatego policjanci z Pucka radzą jak bezpiecznie zachowywać się jesienią na drodze.

Szybciej zapada zmrok, warunki na drodze szybko się zmieniają, co stwarza niebezpieczeństwo zarówno dla kierujących jak i dla pieszych. Dlatego policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagę.

– Pamiętajmy, że jezdnia w połączeniu z opadami atmosferycznymi i zalegającymi na drodze liśćmi jest śliska i wydłuża się droga hamowania – przestrzegają mundurowi z KPP Puck. – Wyprzedzanie w takich warunkach, wymijanie, wchodzenie w zakręt staje się dużo bardziej niebezpieczne.

Pogarszające się warunki pogodowe na drogach powiatu puckiego powodują, że na wypadki narażeni są szczególnie piesi, rowerzyści i motorowerzyści. Ważne jest, żeby każdy z pieszych uczestników ruchu drogowego był dobrze widoczny.

– Dlatego pamiętajmy o używaniu odblasków zawsze, gdy poruszamy się po drogach – proszą policjanci z Pucka. – Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze, będziemy lepiej widoczni dla nadjeżdżającego kierowcy.

Pieszy wyposażony w odblaski jest widoczny dla kierowcy już z odległości od 120 do 140 metrów. Osoba, która nie ma odblasków z około 30 metrów. Niestety często to zbyt mało, żeby kierowca mógł prawidłowo zareagować.

W związku ze zmianą aury związaną z okresem jesiennym policjanci z KPP Puck przypominają kierowcom o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. 

Powiat pucki i jesień 2020: Bezpieczna prędkość i odległość

Żelazną zasadą w czasie poruszania się po mokrej nawierzchni, czy jazdy w trakcie opadów deszczu jest bezpieczna prędkość.

– Niestety często jest ona utożsamiana z prędkością dozwoloną, z jaką mogą poruszać się pojazdy na określonym odcinku drogi – komentują w puckiej komendzie policji. – Pamiętajmy o tym, że znak mówiący o ograniczeniu nie przewiduje śliskości nawierzchni, dlatego decyzję odnośnie tego, z jaką prędkością mamy jechać musi podjąć indywidualnie kierowca.

Karygodne jest utrzymywanie takiej samej prędkości w momencie, gdy nagle z nawierzchni suchej, jezdnia robi się mokra. W takiej sytuacji zdecydowanie zmniejsza się przyczepność opon do nawierzchni drogi, a razem z nią nasze bezpieczeństwo.

Niezmiernie istotną rzeczą jest utrzymanie odpowiedniej odległości od poprzedzającego pojazdu. Uchroni to nas przed najechaniem na inne auto. Pamiętajmy o tym, że utrzymując bezpieczną odległość od jadącego przed nami pojazdu, zwiększamy swoje bezpieczeństwo na drodze.

KPP Puck radzi: Zadbajmy o widoczność

Szyby pokryte kroplami wody oraz zaparowane od wewnątrz, to bardzo duży spadek widoczności. Dlatego wskazane jest sprawdzenie układu ogrzewania i ewentualna wymiana filtrów, które latem mogły zostać zatkane pyłem i kurzem. Podobnie należy sprawdzić, a w razie potrzeby wymienić pióra wycieraczek.

Widoczność to kwestia decydująca o bezpieczeństwie naszym oraz innych uczestników ruchu.

Aby piesi byli widoczni na drodze trzeba pamiętać o odblaskach i odzieży z elementami odbijającymi światło.

– W odblaski w szczególności powinniśmy wyposażyć nasze dzieci, które wieczorową porą będą wracały ze szkoły do domu – akcentują w KPP Puck.

Jesień 2020 na drogach powiatu puckiego: światła przeciwmgłowe

Kodeks drogowy nakłada obowiązek używania przednich świateł przeciwmgłowych w przypadku zmniejszonej przejrzystości powietrza. Zezwala też na ich użycie podczas dobrej widoczności od zmierzchu do świtu – na drodze krętej, która oznaczona jest odpowiednimi znakami.

– Światła przeciwmgłowe używane niezgodnie z przeznaczeniem mogą być dużym utrudnieniem dla innych kierowców – przestrzegają policjanci z puckiej drogówki.

Należy pamiętać, że używanie świateł przeciwmgłowych podczas dobrej widoczności jest uciążliwe dla innych. Z kolei tylne światło przeciwmgłowe może być włączone tylko wtedy, gdy widoczność spada poniżej 50 metrów.

Road Safety Days w powiecie puckim

Policja z Pucka radzi: Ograniczone zaufanie

Nawet najbardziej doświadczony kierowca, znający swoje umiejętności i możliwości auta w najmniej oczekiwanym momencie może spotkać się na drodze z niebezpieczną sytuacją. Dlatego niezmiernie ważne jest stosowanie zasady ograniczonego zaufania.

– Dojeżdżając do skrzyżowania, przejścia dla pieszych, przejeżdżając na zielonym świetle, musimy liczyć się z tym, że ktoś będzie próbował złamać zakaz, przejechać skrzyżowanie na czerwonym świetle, niespodziewanie zmienić pas ruchu, czy jeśli chodzi o pieszych przebiec przez jezdnię – wyliczają w KPP Puck. – Pamiętajmy, że jesień to trudny czas dla wszystkich użytkowników dróg. Zachowujmy szczególną ostrożność i pamiętajmy o tym, że nasze bezpieczeństwo w głównej mierze zależy od nas samych. Nie zapominajmy o tym, że zmiana aury wymusza zmianę techniki kierowania pojazdem, a chwila nieuwagi i roztargnienia może być przyczyną tragedii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *