Nadmorska Kronika Policyjna. Puccy dzielnicowi sprawdzają miejsca, w których przebywają osoby bezdomne. Policjanci pomagają tym, którzy znaleźli się w sytuacjach zagrażających ich życiu i zdrowiu. W zainteresowaniu mundurowych są pustostany, ogródki działkowe oraz tereny zielone, na których bezdomni stawiają prowizoryczne szałasy i zadaszenia.
Okres jesienno-zimowy to czas, gdy policjanci z powiatu puckiego podczas patroli zwracają większą uwagę na miejsca, gdzie mogą szukać schronienia i nocować osoby bezdomne. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, altanki oraz tereny zielone, na których stawiają prowizoryczne szałasy i zadaszenia.
– Aby się rozgrzać, często w tych miejscach rozpalają ogniska, co bywa bardzo niebezpieczne – mówi mł. asp. Łukasz Brzeziński, oficer prasowy KPP w Pucku. – Policjanci każdego roku monitorują sytuację tych osób.
Codziennie podczas pełnienia służby mundurowi namawiają napotkane osoby bezdomne do spędzenia tego okresu w noclegowni. Jednak pomimo niskich temperatur są osoby, które nie chcą skorzystać z oferowanej pomocy.
Dlatego policjanci ciągle kontrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne, aby nie doszło do zagrożenia życia.
– Tragiczny finał może mieć nawet kilka godzin spędzonych na niewielkim mrozie – mówi rzecznik puckiej policji. – Problem ten dotyka także osoby starsze, samotne, które mają trudność z radzeniem sobie w codziennych czynnościach i zadbaniem o zapewnienie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach.
Aby dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy, potrzebna jest reakcja nie tylko służb, ale każdego człowieka.
– Dlatego podkreślamy, jak ważne jest zaangażowanie i informowanie odpowiednich służb o osobach bezradnych, samotnych i bezdomnych potrzebujących pomocy – podkreśla Łukasz Brzeziński. – Wystarczy zadzwonić na numer alarmowy 112 i poinformować dyżurnego by pomoc ruszyła.
O potrzebujących pomocy możemy również poinformować pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej, Straż Miejską lub skorzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dzięki tej aplikacji możemy zaznaczyć na mapie miejsce, gdzie przebywają bezdomni, a policjanci na pewno sprawdzą to zgłoszenie.
Dzielnicowi KPP w Pucku sprawdzą miejsca, w których przebywać mogą bezdomni
Fot. KPP w Pucku