Wyjątkowa wystawa w restauracji Rynek 23 w Pucku: tak wyglądały gazety około 100 lat temu

Właściciel Rynku 23, Mateusz Deling (współtwórca i założyciel kanału Tank Hunter oraz Muzeum Pancernego w Kłaninie) wyjaśnił, że kamienica swój początek miała jeszcze w średniowieczu, a te najstarsze mury znajdują się w piwnicach. Od średniowiecza budynek przeszedł wiele przebudów, m.in. w XVIII i XIX wieku.

Właśnie podczas odrestaurowywania kamienicy Rynek 23 w Pucku znaleziono m.in. stare gazety. Ich genezą oraz przygotowaniem wystawy zajął się Przemek Budzich, współtwórca kanału Tank Hunter oraz kustosz Muzeum Pancernego w Kłaninie.

Pochodzenie znalezionych w kamienicy Rynek 23 gazet jest bardzo różne: część z nich została wykorzystana jako materiał budulcowy, jako wypełnienia pomiędzy oknami, część jako podkłady do tapet, a jeszcze inne zostały celowo schowane, co sugeruje sposób, w jaki zostały zakonserwowane – żeby nie zginęły.

Przemek Budzich podzielił się z nami kilkoma ciekawostkami, które mogą zainteresować: po kolei od najstarszej gazety, a właściwie gazetki.

Kolejne gazety pochodzą z okresu dwudziestolecia międzywojennego.

Wśród zbiorów wystawy w Rynku 23 w Pucku jest też lokalna gazeta z Gdańska, która jest mniejszym wydaniem Volkischer Beobachter.

Są też gazety z czasów PRLu. m.in. druk z Balladą o Janku Wiśniewskim.

Wystawa jest dostępna nieodpłatnie dla każdego, kto chciałby ją zobaczyć. Znajduje się na piętrze Restauracji Cukierni Rynek 23 w Pucku.


Fot. Magdalena Gębka-Scuffins

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *