Nauczyciele z Hiszpanii, Turcji i Chorwacji w Pucku. Przyjechali tu w ramach projektu Erasmus+ Liceum Akademickiego w Pucku

Publikacja została sfinansowana ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Narodowej Agencji (NA). Unia Europejska ani NA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

Wyjątkowi goście z różnych zakątków Europy przyjechali do Pucka w połowie lutego 2024 r. Pierwszego dnia zostali przywitani i oprowadzeni po Liceum Akademickim i Technikum Informatycznym im. Macieja Płażyńskiego w Pucku. W trakcie poczęstunku uczniowie przedstawili im swoje projekty przygotowane pod pilnym okiem nauczycieli w ramach nauczania projektowego i opowiedzieli o szkole, a następnie goście z zagranicy wzięli udział w quizie z wiedzy o Polsce.

Drugi dzień wizyty to wycieczka na Początek Polski.

– Pojechaliśmy do Helu, według wcześniej przygotowanego przez naszych uczniów planu wycieczki – mówi Monika Budzich, koordynatorka projektów Erasmus+ w Liceum Akademickim w Pucku.Pomimo wietrznej pogody, uśmiechy nie schodziły z naszych twarzy, a wyprawę zakończyliśmy przepysznym obiadem w restauracji Kutter.

Trzeci dzień upłynął im intensywnie – pod znakiem projektów. Uczniowie stworzyli prezentację o naszym kraju, a informacje, które w niej podali, posłużyły za odpowiedzi w przygotowanej przez nich grze z wiedzy o Polsce.

Następna grupa uczniów zajęła się przedstawieniem naszego regionu – Kaszub, przygotowali prezentację o kuchni polskiej i kaszubskiej oraz przepyszną drożdżówkę. Jednym z ciekawych elementów tego wydarzenia było próbowanie przez zagranicznych nauczycieli naszych potraw, ale z zasłoniętymi oczami. Uczniowie sami przygotowali do tego bigos, barszcz, smalec, śledzia, ogórki kiszone i inne, typowo polskie produkty. Po poczęstunku grupa udała się na zaplanowany przez uczniów spacer po Pucku i na najsłynniejsze polskie danie – pierogi.

– Czwartego dnia pojechaliśmy na wycieczkę „Dumni z pochodzenia”, chcąc pokazać nauczycielom ze szkół partnerskich nasz region – tłumaczy dyrektor Liceum Akademickiego w Pucku Małgorzata Oberzig. – Odwiedziliśmy Władysławowo, Rozewie i Jastrzębią Górę. Wieczorem czekał nas obiad w Nordowym Molu i wręczenie certyfikatów.

Ostatni dzień wizyty zagranicznych gości to wycieczka do Sopotu i Gdańska.

Dzięki zaproszeniu, które otrzymaliśmy od koordynatorki programu Erasmus + Moniki Budzich i dyrektorki Liceum Akademickiego w Pucku Małgorzaty Oberzig, mieliśmy okazję porozmawiania z dwojgiem zagranicznych nauczycieli, którzy odwiedzili Puck. Zapytaliśmy o ich opinie na temat naszego miasta, regionu, jedzenia i nauczania.

Jak się Wam podoba Puck?

Troszkę, ale tylko troszkę, inne zdanie ma Miguel, nauczyciel z Hiszpanii. 

Goście z zagranicy próbowali m.in. zupy rybnej, którą poleciła koordynatorka Erasmusa + Monika. Obowiązkowo jedli też bigos i pierogi – wszystko bardzo im smakowało. A oprócz Pucka i jedzenia, nauczyciele zachwycili się także polską, kaszubską gościnnością.

To nie pierwsza wizyta Miguela i Vildany w Polsce. Miguel miał już do czynienia z Polakami kilka lat wcześniej, kiedy pracował w Wielkiej Brytanii, a także już kiedyś był w Gdańsku, więc jego wyobrażenia o Polsce pokrywają się z rzeczywistością. Natomiast Vildan w Polsce jest po raz drugi, pierwszy raz była we wrześniu zeszłego roku.

Jak wygląda nauczanie w Polsce w porównaniu do szkół w innych krajach?

Miguel wyjaśnił także, że w ramach wymiany nauczycielskiej, byli w Turcji, Chorwacji i Hiszpanii, a ostatnią wymianą była wizyta w Polsce.


Fot. Liceum Akademickie im. Macieja Płażyńskiego w Pucku 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *