Noc Kupały w Białogórze. Sobótka 2021 z poszukiwaniem kwiatu paproci

Sobótka w Białogórze, czyli Noc Kupały w tym roku na plaży. Rodziny będą szukać kwiatu paproci, goście tańczyć zumbę. Później nad Bałtykiem pokaz ognia i rozdanie nagród.

R E K L A M A

W sobotę 26 czerwca Noc Kupały w Białogórze. Sobótka i wieczorna zabawa rozpocznie się o godz. 20. I atrakcji nie powinno zabraknąć. Całość zacznie pod Domem Ludowym w Białogórze (godz. 20), skąd w kierunku wejścia nr 33 ruszy parada – poprowadzi ją orkiestra OSP Sławoszyno.

W planie m.in. gra rodzinna “Poszukiwanie Kwiatu Paproci”, uroczyste otwarcie morza z Neptunem. Znajdzie się też coś dla tych, którzy lubią ręczne prace: warsztaty z robienia kwiatowych wianków i latawców.

I coś dla tych, którzy lubią ruch: animacje dla dzieci i zumba dla każdego. A potem pokaz ognia, koncert Przypadkowej Formacji Turystycznej i wspólna zabawa przy muzyce Beach Bar.

Podczas sobótkowej nocy w Białogórze warto też zadbać o odpowiedni, tematyczny strój.

– Chcesz zrobić wrażenie podczas tej magicznej nocy? Przebierz się w morskim klimacie!!! – zachęcają w Białogórze.

Jak informują organizatorzy, Stowarzyszenie Turystyczno – Historyczne Babnica (zapraszając na imprezę):

Noc Kupały to święto, które było obchodzone przez pogańskich Słowian. W czasie najkrótszej nocy w roku, czyli podczas letniego przesilenia odprawiano rytuały, które miały zapewnić urodzaj, zdrowie i miłość. Rozpalanie ogniska (a potem skakanie przez płomienie) było jednym z najważniejszych elementów Sobótki. Oprócz tego tańczono i wróżono. Popularne było, na przykład, puszczanie przez dziewczęta wianków z zapalonymi świecami.
Czy dzisiaj te tradycje są kultywowane? Okazuje się, że tak. Właśnie z okazji zbliżającego się przesilenia letniego na mieszkańców Białogóry i okolicznych miejscowości oraz turystów czekają różnego rodzaju wydarzenia związane ze świętem żywiołów.

Fot. Stowarzyszenie Babnica

Na DZIENNIKPUCKI.pl przeczytasz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *