Gmina Krokowa: zbiórka odpadów wielkogabarytowych i sporo wątpliwości. To dobry projekt?

Wiosenna wystawka w gminie Krokowa pod obstrzałem mieszkańców. Ci winią gminę za zły dobór rzeczy, których można się pozbyć podczas zbiórki odpadów wielkogabarytowych.

R E K L A M A

Mniej więcej w połowie maja 2021 urzędnicy ogłosili program zbiórki odpadów wielkogabarytowych oraz zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego z terenu gminy Krokowa. I zamieścili szczegółowe listy tego, co można wystawić przed swoją posesję, ale też materiałów, których pojazdy Krokowskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego nie zabiorą.

Wśród tych “legalnych” były m.in. meble, dywany, rowery, ale też opony (tych np. nie odbierano podczas wystawki w Pucku). Z kolei np. armatura łazienkowa, farby i lakiery, czy kable znalazły się na liście zakazanych.

Jak informowali pracownicy Urzędu Gminy Krokowa:

Każdy mieszkaniec posiadający złożoną deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, ma możliwość bezpłatnego oddania odpadów komunalnych w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów, który znajduje się przy oczyszczalni ścieków Żarnowiec 76.

Kłopot w tym, że aby dostarczyć swoje odpady – bez różnicy czy są gabarytowe, czy nie – wcześniej mieszkańcy muszą skontaktować się Krokowskim Przedsiębiorstwem Komunalnym (tel. 58 673-57-12, 882 058 710) i zaanonsować swoją wizytę.

Wystawka w gminie Krokowa – krytyka mieszkańców

Ogłoszona przez gminę Krokowa wystawka nie spotkała się z ciepłym przyjęciem mieszkańców. Ci na urzędowym Facebooku mocno skrytykowali listę dozwolonych odpadów. Głosów na “nie” było wprawdzie mało, bo zaledwie 3, ale zebrały sporo poparcia.

– Nie sposób nie skomentować tej informacji. Czy ktoś to przemyślał – lepiej niech każdy mieszkaniec wozi po kilka razy swoim osobowym autem rzeczy do PSZOKU, niż AŻ jeden raz w roku za jednym transportem pozbierać odpady z posesji – przekonywała Lilianna Szymoniak-Okulska. – I dziw, że potem lasy wyglądają tak, a nie inaczej.

Jolanta Chmiel wskazywała absurdy w myśleniu urzędników.

– Mam dwie puszki po farbach i trzy zużyte żarówki. Wsiadam w samochód i jadę z Kłanina do PSZOK- u w Żarnowcu, aby je oddać – pisała mieszkanka. – Acha, wcześniej telefon do KPK, żeby się umówić.

Jednym z efektów wystawki w gminie Krokowa były śmietniki na ulicach – np. w Białogórze, co pokazała na swoim profilu społeczność Białogóra info. Porozrzucane pod blokiem odpady nie prezentowały się dobrze.

– Miało być dobrze, a tymczasem zrobił się straszny bałagan. Informowaliśmy wcześniej co można wystawić na tzw. “wystawkę” 15 maja. Niestety nie wszyscy postąpili zgodnie z instrukcją. Prosimy zatem te rzeczy usunąć, zawieźć za darmo na PSZOK. Zadbajmy o naszą wspólną przestrzeń… Posprzątajmy… – zaapelowali autorzy.

Mieszkańcy do apelu się dostosowali. Urzędnicy sprawy na oficjalnym Facebooku Krokowej nie skomentowali.

Fot. Białogóra info

Na DZIENNIKPUCKI.pl przeczytasz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *