Zatoka Pucka. Trąba powietrzna między Rewą a Jastarnią | ZDJĘCIA, WIDEO

Zatoka Pucka: zawitała na wyjątkowo krótki okres czasu, ale sprawiła, że nasz akwen stał się sławny na całą Polskę. Między Rewą a Jastarnią fruwała trąba wodna.

R E K L A M A

Niesamowite widowisko na wodach zatoki, gdzie przez mniej więcej 3 minuty szalała trąba wodna. Na Zatoce Puckiej utworzyła się m.in. w wyniku zmieszania ciepłego Bałtyku, sporej dawki wilgoci oraz arktycznego chłodnego powietrza.

Obserwujący niesamowite zjawisko widzowie widzieli, jak w pierwszej kolejności tworzy się wir, czyli lej kondensacyjny. Ten sukcesywnie schodził w dół, by ostatecznie wejść w kontakt z wodami akwenu.

Dodajmy, że całość trwała ok. 3 minut. W tym czasie uformowała się jedna trąba, ale – jak widać na zdjęciach – pojawiły się też zalążki kolejnych dwóch. Ostatecznie jednak nie przybrały rozmiarów jak tak pierwsza, najbardziej spektakularna.

Trąba wodna w powiecie puckim z racji swoich rozmiarów była świetnie widoczna z plaż Półwyspu Helskiego, rewskiego szperka, Mechelinek, Żelistrzewa, Mrzezina, Pucka czy nawet Gdyni.

Jak dokładnie powstała trąba wodna na Zatoce Puckiej?

– Różnica temperatur pomiędzy wodą a chmurą śnieżną (burzową – nad Żuławami dała wyładowania) wywołała trąbę – tłumaczy Zdzisław Pruchniewski, który trąbę sfotografował o obserwował z Mrzezina.

Trąba powietrzna na Zatoce Puckiej – niedziela 25.02.2021

Fot. Zdzisław Pruchniewski, Mateusz Stuchała

Na DZIENNIKPUCKI.pl przeczytasz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *