Uczniowie z Mostów pojechali do Turcji. Uczyli się robić lokalne smakołyki, wrócili z marmurowymi szachami | FOTO

Lekcje w Turcji dziesiątku uczniów ze Szkoły Podstawowej w Mostach. Młodzi ludzie z nauczycielkami pojechali poznawać obce kultury i promować gminę Kosakowo i powiat pucki.

R E K L A M A

Dziesięcioro uczniów pod opieką nauczycieli Hanny Kamińskiej i Natalii Barańskiej ze Szkoły Podstawowej w Mostach wzięło udział w czwartej mobilności, czyli spotkaniu integracyjnym młodych ludzi z pięciu krajów – Łotwy, Grecji, Rumunii, Turcji i Polski.

Tym razem wszyscy spotkali się w środkowej Turcji – mieście Afyon,w szkole pod patronatem Aysegul Arsoy, regionalnej sportsmenki. Celem wyjazdu było zaznajomienie się z kulturą, tradycjami i zwyczajami Turcji.

– Po przybyciu ponad trzech tysięcy kilometrów uczniowie zakwaterowani zostali u rodzin tureckich, gdzie spędzili czas integracji – mówi Hanna Kamińska, koordynator projektu „Ja – aktywny turysta teraz oraz rozsądny gospodarz swojego regionu w przyszłości”.

Erasmus + w Mostach (gmina Kosakowo)

Program zawierał między innymi warsztaty przygotowania ciasta „burek z serem”, warsztaty cukiernicze -produkcję słodyczy tureckich, czy warsztaty sztuki osmańskiej -EBRU.

– Wszyscy uczniowie komunikowali się za pomocą języka angielskiego – informują nauczycielki ze szkoły w Mostach.

Nasz region – gminę Kosakowo i powiat pucki – uczniowie promowali w dwóch szkołach w mieście Afyon oraz w miejscowości Seydiler.

– Zostali przyjęci serdecznie i bardzo gościnnie – mówi Hanna Kamińska. – Flagi partnerów projektu wciągnięto na maszty, pokazano nam starożytną Dolinę Jaskiń pierwszych chrześcijan – Frygię, poczęstowano regionalnymi smakołykami i obdarowano szkołę prezentem- szachami wykonanymi z marmuru…

Te kilka dni zostanie w pamięci wszystkich dzieci pięciu narodowości, zważywszy na to, że łzom rozstania nie było końca.

– Dzięki otwartości uczniów i ich tolerancji, zaangażowaniu nauczycieli można uznać to międzynarodowe spotkanie za bardzo udane – podsumowują w szkole w Mostach. – Kolejne spotkanie na Łotwie już w maju.

Uczniowie z Mostów pojechali do Turcji | ZDJĘCIA

Foto. SP w Mostach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *