Podziemne magazyny gazu w Kosakowie już gotowe. PGNiG i Gas Storage Poland mają nad Zatoką Pucką pięć komór | ZDJĘCIA

Ponad 3200 mln m3 – tyle gazu w pięciu podziemnych magazynach można trzymać w gminie Kosakowo. Właśnie zakończono budowę klastra B w Kawernowym Podziemnym Magazynie Gazu Kosakowo.

R E K L A M A

Klaster B Kawernowego Podziemnego Magazynu Gazu (KPMG) Kosakowo w Dębogórzu w powiecie puckim to 5 komór magazynowych o łącznej pojemności 154,3 mln m3 gazu ziemnego. Ich budowa – a właściwie drążenie, zaczęło się w 2016 roku. Teraz, w październiku 2021, dokończono budowę dwóch komór. Pięć lat wcześniej w Dębogórzu rozpoczęto klaster A – ten pomieści 145,5 mln m sześć gazu ziemnego

Inwestycja, którą prowadziło Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo ma strategiczne znaczenie dla gospodarki kraju. Magazynami w Kosakowie zarządza Gas Storage Poland z Grupy Kapitałowej PGNiG.

– Zakończenie budowy drugiego etapu inwestycji w Kosakowie to zwieńczenie realizowanego przez PGNiG programu rozwoju zdolności magazynowych. W ciągu dziesięciu lat podwoiliśmy możliwość gromadzenia zapasów gazu w Polsce. Obok dywersyfikacji, to główny filar budowy bezpieczeństwa gazowego kraju.

Paweł Majewski, prezes zarządu PGNiG SA

PGNiG posiada siedem podziemnych magazynów gazu ziemnego. W wyniku zakończenia inwestycji w KPMG Kosakowo, łączna pojemność czynna magazynów PGNiG wzrosła z 3174,8 mln m3 do 3235,1 mln m3.

Jak tłumaczą w PGNiG podziemne magazyny gazu to “stabilizatory systemu przesyłowego”, które gromadzą zapasy paliwa wykorzystanych w okresie zwiększonego zapotrzebowania w sezonie grzewczym.

Kawerny PGNiG są obecnie wypełnione w 97%, podczas gdy średni stopień zatłoczenia europejskich magazynów gazu wynosi aktualnie ok. 77%.

– Niski stopień zapasów paliwa u progu sezonu grzewczego jest jedną z głównych przyczyn bardzo wysokich cen gazu ziemnego w Europie, czego skutki odczuwa również Polska -tłumaczy w swoim komunikacie PGNiG.

Magazyn Kosakowo dysponuje dużą mocą zatłaczania i oddawania paliwa do sieci, odpowiednio 2,4 mln m3 i 9,6 mln m3 gazu ziemnego na dobę. Ta wysoka elastyczność pracy ma zasadnicze znaczenie w przypadku ewentualnych sytuacji kryzysowych, na przykład wystąpienia nagłych niedoborów gazu w sieci przesyłowej wskutek przerwania dostaw

Beata Wittmann, członek zarządu Gas Storage Poland

Magazyny gazu w Dębogórzu, gmina Kosakowo:

Fot. PGNiG

Na DZIENNIKPUCKI.pl przeczytasz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *