Mechelinki. Covidowe osiedle z aktem oskarżenia od Prokuratury Rejonowej w Pucku. Prezesowi grozi do 2 lat więzienia

Więzienie za osiedle “covidowych domków” w Mechelinkach? Kary do 2 lat odsiadki domaga się Prokuratura Rejonowa w Pucku.

R E K L A M A

Prokuratura Rejonowa w Pucku uznała, że budowa tzw. osiedla covidowego w Mechelinkach stoi w sprzeczności z przepisami o ochronie środowiska i wniosła do sądu akt oskarżenia przeciwko prezesowi spółki. Podstawą jest m.in. to, że domki powstały na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego w gminie Kosakowo.

Prezesowi spółki, którego firma stawiała osiedle dziesięciu domków, z których jeden miał mieć komorę hiperbaryczną, grozi kara nawet do 2 lat więzienia.

W prokuraturze w Pucku utrzymują, że nie ma podstaw, by – jak do tej pory tłumaczyła to spółka, budująca w Mechelinkach “covidowe osiedle” – mogły być uznane jako kompleks, w którym świadczone będą usługi medyczne dla osób z pocovidowymi powikłaniami.

– Naszym zdaniem wskazany przez inwestora cel tej budowy był pozorny, a rzeczywisty cel był inny i dlatego też nasze działania administracyjno-prawne zmierzały do wstrzymania budowy. A od celu tej budowy zależy, czy te domki można było zbudować, czy też nie.  Oskarżony nie przyznał się do winy i odmówił złożenia jakichkolwiek wyjaśnień – komentuje prokurator Jacek Chmielewski.

Prokuratorzy z Pucka powołali się na 188 Kodeksu Karnego, który mówi o tym, że:

Kto, na terenie objętym ochroną ze względów przyrodniczych lub krajobrazowych albo w otulinie takiego terenu, wbrew przepisom, wznosi nowy lub powiększa istniejący obiekt budowlany albo prowadzi działalność gospodarczą zagrażającą środowisku, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

 

Przypomnijmy, że inwestor budował swoje osiedle w atrakcyjnym turystyczne obszarze gminy Kosakowo, nieopodal Zatoki Puckiej. A z budową osiedla w Mechelinkach walczył m.in. wójt Kosakowa Marcin Majek.

– Wójt gminy wystosował szereg pism w tej sprawie – informują w Urzędzie Gminy Kosakowo. – W pierwszej kolejności złożył doniesienie do Prokuratury Rejonowej w Pucku, która ostatecznie okazała się największym sprzymierzeńcem gminy w tej sprawie. Pozostałe pisma przesłano do PINB w Pucku i  Starosty Puckiego (…).

Dokumenty z Kosakowa do Warszawy i Gdańska; m.in. ministra sprawiedliwości, wojewody pomorskiego, Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, Urzędu Morskiego.

Wcześniej Minister Rozwoju, w mimencie, gdy inwestycja w Mechelinkach zaczęła startować, oznajmił, że powoływanie się na art. 12 tzw. „ustawy o przeciwdziałaniu COVID-19” pozwalający ominąć przepisy m.in. prawa budowlanego i planu miejscowego, dopuszczalne jest w wyjątkowych przypadkach, wymagających szczegółowego uzasadnienia i wskazania właściwej podstawy realizowanej inwestycji.

Budowę w Mechelnikach w lipcy 2021 wstrzymał nadzór budowlany w Pucku.

“Covidowe osiedle” w Mechelinkach – ZDJĘCIA

Foto. Gmina Kosakowo





Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *