Koronawirus, powiat pucki: Rozsądek, odpowiedzialność i stosowanie się do ograniczeń – apelują mundurowi z KPP w Pucku

Ilość osób zakażonych koronawirusem na ziemi puckiej rośnie w zastraszającym tempie, dlatego też puccy policjanci apelują o rozsądek i sprawdzają, kto przestrzega antywirusowych obostrzeń, a kto nie.

– Pamiętajmy, że priorytetem dla wszystkich powinna być ochrona zdrowia i nie może chodzić o to, czy dana osoba zostanie pouczona, otrzyma mandat albo uda jej się uniknąć kontroli – tłumaczą policjanci z puckiej komendy. Fala zakażeń nie jest żartem i tylko wspólna odpowiedzialność za siebie oraz innych może pozwolić nam bezpiecznie przetrwać ten niełatwy dla wszystkich czas.

Puccy policjanci przypominają, że nie tylko w powiecie puckim, ale w całym kraju obowiązują przepisy dotyczące walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

– Każdego dnia funkcjonariusze z puckiej komendy wyjeżdżając do służby sprawdzają, jak mieszkańcy i osoby odwiedzające powiat pucki stosują się do zaleceń służb sanitarnych – wyjaśniają policjanci pracujący na ziemi puckiej. – Wszystkie działania mundurowi podejmują z zachowaniem środków ostrożności i wykorzystaniem wyposażenia umożliwiającego zachowanie reżimu sanitarnego.

Policjanci prewencji, ruchu drogowego i kryminalni kontrolują różne miejsca, m.in. środki komunikacji publicznej, placówki handlowe, lokale i deptaki.

– Funkcjonariusze sprawdzają przede wszystkim, czy przebywające tam osoby stosują się do obowiązku zasłaniania ust i nosa oraz zachowują dystans społeczny – informują w KPP w Pucku. – W tym trudnym dla wszystkich czasie należy wykazywać się odpowiedzialnością nie tylko za siebie, ale także innych i podejmować najskuteczniejsze metody walki z pandemią.

Od początku miesiąca (1 – 17 listopada 2020) puccy policjanci przeprowadzili kilkadziesiąt kontroli miejsc gromadzenia się osób i interweniowali wobec kilkunastu osób, które naruszyły wprowadzone ograniczenia.

– Wobec 4 osób stróże prawa skierują wniosek o ukaranie do sądu, pozostałe 24  osoby naruszające obostrzenia zostały na miejscu ukarane mandatami karnymi – informują puccy mundurowi. – Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każda osoba naruszająca wprowadzone obostrzenia i tym samym narażająca siebie oraz inne osoby na utratę zdrowia i życia, może zostać ukarana przez policjanta mandatem karnym w wysokości do 500 złotych albo może zostać skierowany przeciwko niej wniosek o ukaranie do sądu. 

Co więcej, każdy policjant może także powiadomić inspektora sanitarnego, gdzie w tym przypadku kara administracyjna nałożona przez tę instytucję może wynieść nawet 30 tys. zł.

– Zachowujmy się więc odpowiedzialne, by żyć bezpieczniej i swoją postawą oraz zachowaniem każdego dnia przyczyniać się do ograniczania rozprzestrzeniania się choroby Covid-19 – apelują strażnicy prawa z Pucka.

Więcej informacji na temat obowiązujących obostrzeń znaleźć można na stronie www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia.
fot. KPP w Pucku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *