Rybacy z powiatu puckiego protestowali w Kębłowie. Ich koledzy w Malechowie. W tle problemy Zatoki Puckiej | ZDJĘCIA

Protest Polskich Rybaków na drodze krajowej nr 6 w Kębłowie. W tle nieprawidłowości przy udzielaniu rybakom dotacji i niszczenie Zatoki Puckiej.

R E K L A M A

Rybacy w czwartek 13.01.2022 pojawili się w Kębłowie na drodze krajowej nr 6, gdzie przechodzili przez jezdnię, blokując w ten sposób ruch. W pokojowy sposób, z biało-czerwonymi flagami, świecami i transparentami protestowali przeciwko obecnej polityce wobec rybaków, ale też podkreślali stan ekologiczny Zatoki Puckiej i Gdańskiej. Społeczny sprzeciw zaogniły przede wszystkim doniesienia o nieprawidłowościach przy wydawaniu unijnych funduszy rybackich przez Departament Rybołówstwa Morskiego.

Te zostały ujawnione przez prokuraturę, Centralne Biuro Antykorupcyjne oraz Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Jak mówią członkowie Sztabu Kryzysowego Polskiego Rybołówstwa Przybrzeżnego – który protest rybaków w Kębłowie organizował – blokowane były fundusze dla rybaków przybrzeżnych.

Protest w Kębłowie. Będą kolejne

To, w sytuacji, gdy od 2019 roku obowiązują zakazy połowu dorsza, mocno skomplikowało sytuację dla wielu rybaków, m.in. z Półwyspu Helskiego. Wstrzymanie rekompensat z tytułu strat związanych z ograniczeniami połowów mogło zrujnować wielu właścicieli jednostek rybackich.

– Nie dostajemy nic od 2019 roku – mówi wzburzony rybak z Helu Henryk Pozorski, założyciel Sztabu Kryzysowego. – Kłopoty zaczęły się, gdy do Bałtyku wszedł segment paszowy. 

Jeśli rząd nie spełni żądań rybaków, może dojść do kolejnych blokad dróg. W ten sposób środowisko nadmorskie chce zwrócić uwagę na skalę problemu.

Pamiętajcie o Zatoce Puckiej i Gdańskiej

Wśród uczestników protestu w Kębłowie byli m.in. rybacy łodziowi z Jastarni Kuźnicy i Helu. Przedstawiciele ziemi puckiej zwracali uwagę m.in. na niepokojący stan Zatoki Puckiej.

Zatoka Pucka. Stop degradacji środowiska siedliska ryb. Ratujmy cenne obszary Natura 2000 Zatoki Gdańskiej i Puckiej. Stop degradacji siedlisk ryb zatoki.

głosiły transparenty spisane czerwonym sprejami

W ministerstwie zapewniają, że żadne środki dla rybaków nie zostały zablokowane – też unijne fundusze. A także na bieżąco prowadzone są rozmowy z przedstawicielami środowisk rybackich.

Protest rybaków w Kębłowie. Na drodze m.in. rybacy z Półwyspu Helskiego | ZDJĘCIA

Foto. Arek Jodełka, Piotr Dettlaff


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *