Kino Żeglarz w Jastarni kończy sezon 2020. Było ok. 300 filmów i Czesław Mozil

Ciężki i dziwny, przez koronawirusa, to był sezon dla Kina Żeglarz w Jastarni. Jedyna taka placówka na Półwyspie Helskim zakończyła sezon 2020.

Kino Żeglarz w Jastarni jest wyjątkowe. Raz: bo prowadzą je trzy pokolenia kobiet – Urszula, Dagmara i Patrycja Blindow. Dwa: bo to jedyne stacjonarne kino na Półwyspie Helskim. Jak prywatna placówka kultury poradziła sobie w czasie wakacji 2020 nad morzem odbywających się w cieniu koronawirusa w powiecie puckim?

Drodzy, przyszła ta chwila, gdy Bałtyk oddaje się objęciom sztormów, projektory w Żeglarzu gasną, a my zakopujemy się w głębi lądu, by regenerować siły.

Kino Żeglarz w Jastarni

Sezon podsumowały panie z Żeglarza na swoim facebookowym fanpejdżu. Jak wyliczają, w związku z pandemią branża kinowa w Polsce ucierpiała rok do roku o 90%.

– My – względem 2019 r. – 25%, ale dzięki Wam i kilku roztropnym decyzjom, Żeglarzowi drugi rok z rzędu udało się wyjść na 0!!! – z dumą podkreślają panie. – To Wasza zasługa! Dziękujemy za zaufanie, wsparcie i obecność. Mamy Najwspanialszych i najbardziej oddanych Widzów na świecie!

W sezonie 2020 w Kinie Żeglarz w Jastarni odbyło się 278 seansów. Panie mają za sobą trzy duże koncerty (Czesława Mozila w Jastarni, Chłopców z Placu Broni i Pauliny Przybysz) i tyle samo wystaw (“Kobiety mojego kina” Doroty Reterskiej, “Patrząc w oczy rybaka” Kamy Kuik i “Gąska na Helu vol. 2” Eweliny Gąski).

Muzycznych wydarzeń było więcej, bo Żeglarz m.in. zaprosił na jazzowe koncerty czy wpisane w historię tego miejsca już na dobre Jam Session ku pamięci Daktyla. Były też DJ-skie sety na pierwszych urodzinach neonu kina w Jastarni.

Osobna część to imprezy lokalne. Z Ryszardem Struckiem była “Jastarnia, której nie ma” (redakcja internetowego serwisu z Jastarnickie nowiny) oraz 70. urodziny latarni morskiej w Jastarni: z latarnikiem i pisarzem Karolem Kłosem oraz koncertem Rybackiej Orkiestry Dętej z Jastarni.

Będziemy dawać znać, co i jak. I kto wie… może jakieś kalambury się pojawią…? –

Kino Żeglarz w Jastarni

– Mimo końca sezonu, obiecujemy – nie zwalniamy tempa. Pracujemy nad doprowadzeniem Żeglarza do działalności całorocznej, a tymczasem zapraszamy na mojeekino.pl – znajdziecie tam naszą wirtualną salę. Zostajemy też w kontakcie na całą zimę, spokojnie – podsumowują i zachęcają panie z Kina Żeglarz w Jastarni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *