Jastarnia. Sobótka 2021. W tym roku królem nocy został Stanisław Budzisz | ZDJĘCIA, WIDEO

Sobótka w Jastarni to od lat wyjątkowe święto młodych ludzi. W tym roku klucze do miasta na jedną, czerwcową noc przejął rocznik 2002. A królem sobótki w Jastarni został Stanisław Budzisz.

R E K L A M A

Sobótka w Jastarni to zwyczaj, który pielęgnowany jest od pokoleń. Biorą w nim udział młodzi mieszkańcy półwyspowej gminy, którzy znajdują się w tzw. roczniku poborowym. To odwołanie do czasów, gdy chłopcy musieli obowiązkowo iść do wojska.

Dziś już przymusu odbywania służby wojskowej w polskiej armii nie ma, ale jastarnicki zwyczaj, dedykowany poborowym, pozostał.

W tym roku klucze do Jastarni od burmistrza Tyberiusza Narkowicza przejął rocznik 2002. A dokładniej Stanisław Budzisz, bo to właśnie on celnym strzałem z rakietnicy podpalił beczkę umieszczoną na 12-metrowym palu.

Ten młodzi ludzie muszą samo osadzić na tradycyjnym placu nad Zatoką Pucką. Widowiskowy jest sposób jego transportu – bo za drewnianym drągiem (ciągnął go zaprzężony koń) idzie barwny orszak, poprzedzany przez orkiestrę z Jastarni, a także Neptuna i Prozerpinę, władców mórz.

Za nimi podążają główni bohaterowie sobótkowej nocy na Półwyspie Helskim: tegoroczny rocznik poborowych. Ciekawe są ich stroje, które nawiązują m.in. do miejsca i wydarzenia. A wszystko młodzi ludzie muszą przygotować własnoręcznie.

Nad Zatoką Pucką panowie strzelają do zamocowanego na końcu pala kosza (rozpalenie potężnego ognia nad brzegiem symbolizuje spalenie wszelkiego zła), a dziewczyny późnej puszczają wianki na wody Pucyfiku.

Jastarnia: sobótka 2021 – rocznik 2002 świętował nad Zatoką Pucką:

Fot. JoAn

Na DZIENNIKPUCKI.pl przeczytasz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *