Nie żyje Mira Urbaniak. Żeglarka i dziennikarka związana z Helem

Zmarła Mira Urbaniak, ambasadorka morskiej Polski. Całe życie związana była z żeglarstwem. To ona m.in. wymyśliła helskie murale.

R E K L A M A

Mira Urbaniak zmarła w niedzielę 29 sierpnia 2021. Choć urodziła się w Szczecinie (3.11.1951), to z naszym terenem — miastem Hel — związała się szczególnie. Jej ojciec walczył w obronie Helu w 19239 roku.

Tu kandydowała do Rady Miasta Helu z ramienia komitetu Lepsza Przyszłość Dla Helu (to jej się nie udało). Potem została pełnomocniczką burmistrza Helu ds. żeglarstwa i wychowania morskiego, gdy miastem na Początku Polski rządził Klemens Adam Kohnke.

W Helu powołała do życia Uniwersytet Pod Żaglami — czyli miejscową odmianę Uniwersytet Trzeciego Wieku i wymyśliła słynnej już helskie murale, które pojawiły się na falochronie

Walczyła też o budowę mariny żeglarskiej. Zresztą to właśnie sprawy związane z żeglarstwem i Polską morską zdominowały jej życie.

Mira Urbaniak była m.in. członkinią Bractwa Kaphornowców, Bractwa Zawiszaków. Dziennikarka radiowa (m.in. szefowała Radiu Gdańsk), pisarka i autorka audiobooka, a przede wszystkim żeglarka i promotorka żeglowania. Pływała m.in. na Darze Młodzieży, Zawiszy Czarnym, Iskrze.

Opłynęła Przylądek Horn, była na Spitsbergenie i Antarktydzie.

– Kocham morze, mężczyzn i żaglowce. W takiej kolejności – Mira Urbaniak.

wywiad dla portalu Żeglarski.TV

Fot. Facebook/Mira Urbaniak

Na DZIENNIKPUCKI.pl przeczytasz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *