Narodowy Dzień Zwycięstwa w Helu (2022). Święto w cieniu wojny i uchodźców z Ukrainy | ZDJĘCIA, WIDEO

Podczas obchodów Narodowego Dnia Zwycięstwa w Helu (2022) nie mogło zabraknąć wątków związanych z wojną między Rosją a Ukrainą.

R E K L A M A

Narodowy Dzień Zwycięstwa w Helu, jak i w większości europejskich krajów, obchodzony jest na pamiątkę zakończenia II wojny światowej. W Helu najpierw pomodlono się w intencji Ojczyzny, a potem mieszkańcy, samorządowcy i turyści oraz żołnierze spotkali się przy Pomniku Obrońców Helu.

Tu uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Helu wyrecytowali wiersze, a Władysław Szarski, dyrektor Muzeum Obrony Wybrzeża, wygłosił przemówienie, kończąc je wersami swojego wiersza.

– Narodowy Dzień Zwycięstwa powinien być świętem radości, świętem tryumfu, ale nie da się zapomnieć, że w Ukrainie toczy się wojna. Okrutna wojna – mówił Władysław Szarski. – Porównanie obecnej sytuacji Ukrainy, tak jak to się często słyszy z wojną polską – bolszewicką, czy z Polską broniąca się w 1939 roku, jest nieuzasadnione.

Delegacje złożyły kwiaty oraz znicze pamięci ku czci poległych w obronie naszego kraju.

Uroczystość poprowadziła Żanna Sępińska, która wzruszającymi słowami zakończyła niedzielne obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa w Helu.

Jak przypominają w Helu, obecnie, zgodnie z ustawą z 2015 r. Narodowy Dzień Zwycięstwa obchodzony jest zawsze 8 maja.

Narodowy Dzień Zwycięstwa w Helu (2022) | ZDJĘCIA

Foto. Urząd Miasta Helu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *