Koncert w Helu

W grudniowy wieczór w ramach akcji „Czytanie w Helu czas zacząć” odbył się koncert MIŁOŚĆ, ODWAGA, PAMIĘĆ w reżyserii Aleksandry Ciskowskiej – Seletyn oraz Hanny Drewing poświęcony kmdr. Zbigniewowi Przybyszewskiemu.

R E K L A M A

Gośćmi honorowymi spektaklu były wnuczka komandora, Janina Bogusławska-Narloch ze swoją córką Beatą Narloch.

Całość została podzielona na dwie części. Pierwsza była przedwojenna: o charakterze teatralnym, w czasie której widzowie mogli usłyszeć wiersz Juliana Tuwima „Colloquium niedzielne” w wykonaniu Żanny Sępińskiej (jako Helena Przybyszewska) oraz Norberta Górskiego (kmdr Zbigniew Przybyszewski).

– Do przedwojennej piosenki Mieczysława Fogga „Tango Milonga” zatańczyli, w kostiumach stylizowanych na lata trzydzieste, Agata Dargacz i Fabian Piskorski – relacjonuje Aleksandra Ciskowska-Seletyn z ZSO Hel. – Nastrój wieczoru zmienił się, gdy na sali zgasło światło, a wśród całkowitej ciemności, przy błysku reflektorów, rozległ się huk spadających bomb i z głośników popłynął autentyczny radiowy komunikat o wybuchu wojny.

Wtedy na scenie pojawiała się Beata Narloch, córka wnuczki komandora Przybyszewskiego, która czytała partie tekstu dotyczące obrony Helu oraz pobytu oficera w niewoli przeplatane listami obojga małżonków.

Wiersz Leopolda Staffa „Pierwsza przechadzka” na tle muzyki z filmu „Polskie drogi” odczytała Irena Sojecka.

Charakter spektaklu zmienił się w części drugiej, gdy narratorzy, Magdalena Urbanowicz i Eligiusz Wyrwiński, czytali o powojennych, jakże tragicznych losach kmdr. Przybyszewskiego i jego najbliższej rodziny.

– Widzowie mogli usłyszeć dramatyczne starania żony Heleny o uwolnienie męża oraz list córki Danusi Przybyszewskiej do Bieruta z prośbą o ułaskawienie taty, który to wzruszająco przeczytała, uczennica helskiej szkoły, Paulina Brączkowska – opowiada nauczycielka z ZSO Hel.

Całość przeplatana była muzyką, rockową, mocną w swoim wyrazie, z mądrymi tekstami, w wykonaniu: Cezarego Zybały-Strzeleckiego, Krzysztofa Redo oraz Piotra Guza.

Na zakończenie z widowni rozległ się tajemniczy głos, który przeczytał kilka słów, bardzo osobistych, o tym, jakim człowiekiem był komandor Zbigniew Przybyszewski. Tę kwestię odczytała jego wnuczka Janina Bogusławska-Narloch, honorowy gość helskiego spektaklu MIŁOŚĆ, ODWAGA, PAMIĘĆ.

Po odczytaniu otrzymała ona symboliczną ślubną wiązankę, taką jak na swoim zdjęciu ślubnym, w welonie, u boku komandora, trzyma jego żona, Helena Przybyszewska. Zdjęcie było elementem scenografii.

Wnuczka i prawnuczka komandora wręczyły widzom spektaklu pamiątkowe książki z dedykacjami osób, które wzięły udział w koncercie. Tradycją akcji „Czytanie w Helu czas zacząć” jest to, że słuchacze otrzymują nagrody książkowe.

– Tym razem dostali je, ci którzy znaleźli na swoich wejściowych karteczkach, słowa MIŁOŚĆ, ODWAGA, PAMIĘĆ – wyjaśniają reżyserki spektaklu.

Na zakończenie Wojciech Waśkowski, dyrektor Muzeum Obrony Wybrzeża, wręczył gimnazjalistom ZSO Hel nagrody za nakręcenie krótkich filmików, zachęcających wszystkich do odwiedzenia muzeum.

Szczególne podziękowanie autorki koncertu otrzymały od wnuczki komandora, Janiny Narloch-Bogusławskiej, która nie kryła wzruszenia i bardzo ciepło wypowiedziała się o całości:

„Na zawsze w moim sercu pozostaną wspomnienia z tego wieczoru. Dziękuję obu Paniom”.

– Ja, ze swej strony, dziękuję Cezaremu Zybale Strzeleckiemu za oprawę muzyczną i wiarę, że się uda – mówi Aleksandra Ciskowska-Seletyn. – Hani Drewing, że razem stworzyłyśmy ten spektakl oraz państwu Chwirotom za wypożyczenie mebli, które dodały powagi naszemu przedstawieniu i stworzyły niezapomniany i przepiękny nastrój. Dziękuję również mieszkańcom Helu, że byli Państwo z nami tego wieczoru

  • Reżyseria: Aleksandra Ciskowska-Seletyn, Hanna Drewing
  • Scenografia: Alina Wiekiera
  • Dźwięk i światło: Jacek Pawlak
  • Tango: Daniel Choiński
  • Utwór „Biało-czerwona”: Zbigniew Wiekiera

OBSADA spektaklu w Helu: Miłość, Odwaga, Pamięć:

  • Helena Przybyszewska: Żanna Sępińska
  • Kmdr Zbigniew Przybyszewski: Norbert Górski
  • Danusia Przybyszewska: Paulina Brączkowska

Na DZIENNIKPUCKI.pl przeczytasz też:

Fot. ZSO Hel

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *