32 dni obrony Helu. W niedzielę 2.10.2022 przypomnieli o wydarzeniach z 1939 | FOTO

Hel pamięta o obrońcach, którzy przez 32 dni walczyli o utrzymanie tego skrawka Polski. W niedzielę w Helu ślubowali też młodzi żołnierze i uczniowie z Pucka.

Rocznica wydarzeń sprzed 83 lat jest w Helu żywa. Dlatego też październikowe uroczystości w 2022 roku rozłożono na dwa dni. Po sobotnich inscenizacjach i dioramach przyszedł czas na oficjalne obchody. Jak przypominają w mieście:

– Hel był ostatnim polskim bastionem na Pomorzu, walczącym z niemieckim agresorem w wojnie obronnej 1939 r. Jego załoga skapitulowała dopiero 2 października.

Na cmentarzu, przy mogile Obrońców Helu nie zabrakło m.in. przedstawicieli Muzeum Obrony Wybrzeża.

– Oddajemy dziś cześć wszystkim obrońcom Helu. Spoczywający w zbiorowej mogile są honorowymi obywatelami naszego miasta – podkreślał Wojciech Waśkowski. – 1 października 1939 roku dowództwo Helu podejmuje bardzo trudną decyzję o ogłoszeniu kapitulacji. Brakuje żywności, amunicji i dalszy opór spowoduje niepotrzebny rozlew żołnierskiej krwi. Trzeba żyć, aby móc dalej walczyć i po zakończeniu wojny odbudowywać swój kraj.

W Helu odbyło się też ślubowanie przyszłych żołnierzy, którzy zgłosili się do zasadniczej służby wojskowej. A także uczniów liceum Służb Mundurowych w Pucku.

Uroczystości odbywały się na cmentarzu komunalnym przy mogile Obrońców Helu, pod Pomnikiem Obrońców Helu oraz na terenie miasta.

R E K L A M A

Uroczyste obchody 32. Dni Obrony Helu, 2 października 2022 | ZDJĘCIA

Foto. FotoGalewska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *