Przebudowują dworzec we Władysławowie. Zimą 2022 w środku rozbiórka, potem prace na zewnątrz. Będzie też dworzec tymczasowy | ZDJĘCIA

Dworzec we Władysławowie w styczniu 2022 przechodzi gruntowne zmiany. W środku trwa remont, wyburzono też część obiektów. Utrudnienia dla podróżnych potrwają do przyszłego roku. W tym czasie funkcjonować będzie dworzec tymczasowy we Władku.

R E K L A M A

Wiemy dokładnie jak z zewnątrz będzie wyglądał odnowiony dworzec we Władysławowie. Jasnoszara elewacja z białymi oknami i drzwiami, wnętrze będące połączeniem klasyki i nowoczesności. Na zewnątrz pojawią się dwa parkingi na ok. 30 miejsc oraz wiata rowerowa (niedaleko północnej elewacji dworca).

Do tej pory zrealizowano niezbędne rozbiórki obiektów na terenie placu budowy, a obecnie wykonawca przygotowuje się do uruchomienia dworca tymczasowego oraz prowadzi prace rozbiórkowe w pomieszczeniach wewnątrz budynku.

Pierwszy z parkingów przy dworcu PKP we Władysławowie, istniejący już obecnie od strony południowej wzdłuż jezdni, zyska nową nawierzchnię (11 miejsc, w tym 2 dla osób z niepełnosprawnościami). Drugi w miejscu, gdzie funkcjonowały pawilony handlowe. Tu zmieści się ok. 20 samochodów osobowych. Parkować będą na ażurowych betonowych pływach, by stworzyć miejsce dla wody, która wniknie w glebę.

Ciekawostką będą nowe drzewa i krzewy (zostaną posadzone) oraz uporządkowanie terenów zielonych.

Pod częścią z nich zostanie wybudowany znacznych rozmiarów zbiornik retencyjny gromadzący deszczówkę, która w części będzie użytkowana m.in. do podlewania zieleni oraz spłukiwania dworcowych toalet.

Dworzec we Władysławowie to kolejna inwestycja, którą rozpoczęli kolejarze w województwie pomorskim. Dzięki niej pochodzący z 20-lecia międzywojennego budynek odzyska historyczny blask i jednocześnie stanie się dworcem nowoczesnym oraz spełniającym współczesne standardy obsługi podróżnych. To bardzo istotne, bo przecież oprócz mieszkańców Władysławowa, w sezonie letnim korzystają z niego turyści – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Dworzec we Władysławowie – nowe oblicze, stara historia

Przebudowa sprawi, że wybudowany w latach 1928-29 dworzec odzyska swoje historyczne piękno. Elewacja po renowacji zostanie pomalowana na jasnoszary kolor, poza gzymsami i obramowaniami okien i drzwi, które będą białe tak jak odtworzona na wzór historycznej stolarka okienna i drzwiowa.

Z utrzymaną w jasnych barwach kolorystyką elewacji kontrastować będzie czerwony dach wykonany z dachówki karpiówki. Na fasadach budynku od strony miasta i peronów, tuż na wejściem do przestrzeni obsługi podróżnych, zaprojektowano zegary dworcowe i nowe przestrzenne oraz podświetlane napisy „Dworzec Kolejowy” (od strony miasta) i „Władysławowo” (od strony peronów).

Całość uzyskanego w ten sposób efektu estetycznego podkreśli nowa iluminacja nocna budynku.

14,32 mln złotych mają
kosztować prace

Metamorfozę z poszanowaniem dla historycznego charakteru dworca przejdzie jego wnętrze. Przestrzeń obsługi podróżnych połączy w sobie klasycystyczne elementy wystroju z nowoczesnością. Hol pełniący jednocześnie funkcję poczekalni będzie utrzymany w jasnej kolorystyce. Do tego dojdzie biała, drewniana boazeria i kolumny oraz sufit z liniowym oświetleniem.

W holu staną ergonomiczne ławki, gabloty z rozkładem jazdy, ale też elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów.

Przestrzeń obsługi podróżnych będzie klimatyzowana. W jej sąsiedztwie zlokalizowano pomieszczenia kas biletowych oraz toalety. Południowa część dworca będzie przeznaczona na sezonowe kasy biletowe, natomiast w północnej i na piętrze, w centralnej części budynku, zaplanowano lokale na wynajem.

– Jestem przekonana, że zmodernizowany dzięki Funduszom UE dworzec we Władysławowie zachęci pasażerów do podróży koleją. Nowoczesny budynek zostanie dostosowany do potrzeb zarówno osób poruszających się na wózkach, jak i również dla rodzin z małymi dziećmi. Dzięki modernizacji dworzec będzie też bardziej przyjazny środowisku. Każda taka inwestycja, krok po kroku, zbliża nas do osiągnięcia celu neutralności klimatycznej w ramach strategii Europejskiego Zielonego Ładu – mówi Joanna Lech, p.o. dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

Dworzec we Władysławowie – remont do 2023 roku. WIZUALIZACJE

Foto. PKP S.A.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *