Kartka z kalendarza, powiat pucki: 3 grudnia 1991, Józef Ceynowa

Co się wydarzyło 3 grudnia 1991 roku w ówczesnym powiecie puckim? Zapraszamy do naszego cyklu: Karta z kalendarza (powiat pucki).

We wtorek 3 grudnia 1991 roku w Czersku zmarł Józef Ceynowa, poeta i prozaik kaszubski rodem z Połczyna (gmina Puck). Urodził się 30 marca 1905 r.

– Z zawodu był nauczycielem – pracował m.in. w Kuźnicy, Dąbrówce, Ostrowitem i Koronowie – wyliczają w biogramie w Muzem Ziemi Puckiej.

Józef Ceynowa seminarium nauczycielskie ukończył w Kościerzynie oraz Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Krakowie. W czasie II wojny światowej walczył w kampanii wrześniowej, a po jej zakończeniu przebywał w obozie jenieckim Woldenbergu.

Po wojnie Józef Ceynowa osiadł w Koronowie, gdzie został kierownikiem szkoły podstawowej przy ulicy Sobieskiego. W 1951 r. został dyrektorem liceum tzw. jedenastolatki (do 1967), uczył historii.

Opublikował po kaszubsku liczne bajki, wiersze i powiastki. ublikował m.in. w czasopismach “Klëka”, “Kaszëbë”, “Litery”, “Pomerania”. Używał pseudonimu Półczińsczi Józk

Jego debiut książkowy (1975 r.) to zbiór bajek „Skôrb i moc”. W tym samym roku ukazały jego wiersze w tomiku „Z Tatczëznë” (1981) oraz bajki i opowiadania w zbiorach „Bursztinowé serce”, a potem „Urënamle. Powiôstczi z komudnëch” lat (1982). W 2017 r. ukazała się polskojęzyczna (z dialogami po kaszubsku) powieść Józefa Ceynowy „Marcin i jego czasy”.

Józef Ceynował był pisarzem konserwatywnym, starej daty, pokazującym wyidealizowaną historię i współczesność Kaszubów. Był jednak twórcą pracowitym, nietuzinkowym. Miałem i mam do niego wielki szacunek. W marcu minęła 115. rocznica jego urodzin – wspomina Stanisław Janke.

Na DZIENNIKPUCKI.pl przeczytasz też:

fot. Toruński Antykwariat Księgarski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *