Dworzec w Żelistrzewie: nowy budynek na peronie stanie do końca 2021. Będzie też parking i coś dla rowerzystów | ZDJĘCIA

PKP S.A. inwestuje w powiecie puckim. Będą trzy nowe dworce. W Żelistrzewie już do końca 2021 roku. Jak będzie wyglądał przystanek i jego otoczenie?

R E K L A M A

Żelistrzewo, ul. Dworcowa: znowu zmiany i prace budowlane. Tym razem zniknie stąd wiata postawiona z inicjatywy sołectwa Żelistrzewo, a w zamian pojawi się nowoczesny i ekologiczny dworzec. W Żelistrzewie nie będzie jednak okazałej budowli, bo nowa ma być parterowa. PKP S.A. tłumaczy, że wielkość dostosowuje do zapotrzebowania podróżnych. A tych w 2017 roku cały przystanek obsługiwał ok. 500 w ciągu całego dnia.

Dworzec w Żelistrzewie będzie tzw. dworcem systemowym, realizowanym według autorskiej koncepcji PKP S.A. w trybie projektuj i buduj. Całość to zewnętrzna, osłonięta wiaty (tu będziemy czekać) na pociąg. Na ścianach pojawią się elektroniczne tablice z godzinami przyjazdów i odjazdów pociągów.

– Członkostwo Polski w Unii Europejskiej dało nam szansę na szybszy rozwój kolei. Dzięki środkom krajowym i Funduszom Europejskim polska kolej zyskuje nowy wizerunek. Żelistrzewo to kolejna miejscowość, w której powstanie nowoczesny dworzec dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – mówi Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Prace w Żelistrzewie wyceniono na 3,3 mln złotych (to wartość brutto), zakończona ma być do grudnia 2021. Za budowę odpowiada konsorcjum firm Heli Factor Sp. z o.o. i MERX Sp. z o.o. Inwestycja będzie dofinansowana ze środków unijnych .

W budynku dworca Żelistrzewo pojawi się również toaleta dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Przystanek również ma zyskać podobne funkcjonalności, by ułatwić poruszanie się osobom o ograniczonych możliwościach ruchowych: Na dworcu zaplanowano ścieżki dotykowe dla osób niewidomych i niedowidzących, na zewnątrz pojawią się też mapy dotykowe.

Dworzec w Żelistrzewie stał się częścią Programowi Inwestycji Dworcowych. W jego ramach do 2023 r. polski rząd przeznaczy prawie 2 mld zł na modernizację ok. 200 dworców.

– Początek prac budowlanych pod przyszły dworzec w Żelistrzewie to kolejny element przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu. Mieszkańcy kolejnej niewielkiej miejscowości w województwie pomorskim zyskają dostęp do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury kolejowej – komentuje Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury. – Mam nadzieję, że nowoczesny i proekologiczny budynek dworca stanie się ważnym centrum społeczności lokalnej i ułatwi pasażerom podróżowanie koleją do tej nadmorskiej miejscowości.

Kolejowych inwestycji rządu w powiecie puckim będzie więcej. Kolejne pieniądze pójdą na budowę na Półwyspie Helskim.

–  Przyszły dworzec w Żelistrzewie będzie nowoczesnym, ekologicznym i komfortowym budynkiem, dostosowanym do obecnych potrzeb pasażerów. Mam nadzieję, że już niebawem wszystkie te zalety docenią nie tylko podróżni, ale również mieszkańcy miejscowości – mówi Maciej Małecki, wiceminister aktywów państwowych. – W ramach tego samego projektu inwestycyjnego dworce systemowe powstaną również w Juracie i Chałupach.

Dworzec w Żelistrzewie – nowy projekt oraz stacja w latach 2009 – 2018 r.

Fot. PKP S.A., Yusek, Sołectwo Żelistrzewo, Ciacho5

Na DZIENNIKPUCKI.pl przeczytasz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *