Gm. Krokowa. W Muzeum Morskim w Gdańsku pokażą przedmioty z żaglowca “Generak Carletona”, który zatonął koło Dębek

Co udało się wyciągnąć i ocalić z wraku brytyjskiego statku “General Carleton”, który w XVIII wieku zatonął na wysokości Dębek (gmina Krokowa)? Będzie można zobaczyć na ekspozycji online, na którą zaprasza Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.

R E K L A M A

Katastrofa brytyjskiego żaglowca na Bałtyku wydarzyła się we wtorek 27 września 1785 roku. Na wysokości Dębek statek stał na kotwicy w pobliżu brzegu przy ujściu rzeki Piaśnicy. Gwałtowna zmiana pogody – sztorm i huragan – sprawiła, że “General Carleton” zerwał się z kotwicy, w konsekwencji czego zatonął.

Wrak towarowego statku udało się odkryć po ok. 200 latach – a dokonał tego dr Michał Woźniewski, w 1989 roku. Przez lata “General Carleton” badany był przez naukowców z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. I to właśnie ta placówka w styczniu 2021 pokaże część z wydobytych tam przedmiotów i wyposażenia.

NA dziennikpucki.pl PRZECZYTASZ TEŻ:

Wśród nich będą m.in. marynarskie pończochy – wełniane i jedwabne.

– Wśród przedmiotów wydobytych z wraka znalazło się wiele elementów marynarskiej odzieży- to obecnie największa i najlepiej zachowana kolekcja XVIII-wiecznych strojów marynarskich na świecie! – podkreślają w gdańskim muzeum.

Jedną z nich będzie wełniana pończocha (obok też but i fragment spodni) widoczna niżej na zdjęciu. Z nią wiąże się też ciekawa historia.

Jak wyjaśniaw NMM:

Najprawdopodobniej należała do chłopca okrętowego Thomasa Hornby’ego, na co wskazują wyszyte na niej inicjały “T.H.”. Wiemy, że Thomas Hornby nie przebywał na pokładzie statku “General Carleton” w chwili katastrofy. Swoje pończochy musiał więc zgubić podczas wcześniejszego rejsu lub odsprzedać innemu członkowi załogi.

Te i inne przedmioty będzie można obejrzeć w piątek 22 stycznia (godzina 17), podczas oprowadzania kuratorskiego online po wystawie do “Do DNA…”. Całość zobaczymy na kanale YouTube gdańskiego muzeum – KLIKNIJ i przejdź.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *