W środę, 21 lutego 2024 r. na parkingu przy Urzędzie Gminy Kosakowo zaparkował krwiobus z RCKiK w Gdańsku. W kolejce do biało-czerwonego autobusu ustawiły się aż 44 osoby: wszyscy byli chętni do podzielenia się drogocennym płynem, jakim jest krew. Łącznie zebrali ponad 16 litrów lekarstwa, którego nie da się wyprodukować.
Każda dorosła osoba (w wieku od 18 do 60 lat), która czuje się zdrowa, waży nie mniej niż 50 kg i pragnie pomóc drugiemu człowiekowi, może spróbować oddać honorowo krew. Na mobilny pobór krwi, który w gminie Kosakowo odbywa się cyklicznie, wystarczy stawić się po zjedzeniu śniadania i spożyciu dużej ilości wody, z dowodem osobistym w ręku.
Po wypełnieniu ankiety medycznej, lekarz podejmie decyzję, czy osoba chętna do oddania krwi na szczytny cel może to zrobić, czy nie. Tak właśnie było przy Urzędzie Gminy Kosakowo w środę, 21 lutego 2024 r. Na zaproszenie Kosakowskiego Klubu HDK przy współpracy z organizacją Ultrakrew “Każdy ma swój Krwiobieg” do Kosakowa przyjechał krwiobus z RCKiK w Gdańsku, do którego ustawiła się długa kolejka chętnych do podzielenia się krwią.
Honorowe krwiodawstwo w Kosakowie
Podsumowanie lutowej, honorowej akcji poboru krwi przy Urzędzie Gminy Kosakowo:
- 44 osoby stanęły w kolejce do weryfikacji lekarskiej;
- lekarz, pozwolił 36. osobom na oddanie krwi (osiem zostało zdyskwalifikowanych).
- Łącznie zebrano ponad 16 litrów cennego leku (16 200 ml).
– Wspólnie z Andrzejem Śliwińskim i Kosakowskim Klubem HDK pięknie Wam dziękujemy – skomentowała Ultrakrew „Każdy ma swój Krwiobieg”. – Jak zawsze o komfort Krwiodawczyń i Krwiodawców zadbał zespół medyczny z RCKiK w Gdańsku.
Gdzie i kiedy można honorowo oddać krew? List mobilnych poborów krwi w powiecie puckim 2024
Fot. Ultrakrew „Każdy ma swój Krwiobieg”