Szymon Groenwald wicemistrzem Stihl Timbersports i Mistrzem Polski w rzucie młotem | ZDJĘCIA

Szymon Groenwald (gmina Puck) nowy mistrzem Polski w rzucie młotem oraz medalem i rekordem świata na Mistrzostwach Świata w Timbersports we Wiedniu (2022).

Świetne starty ma za sobą zawodnik LKS Ziemi Puckiej Szymon Groenwald. Pochodzący z Połczyna sportowiec ustanowił nowy rekord życiowy w rzucie młotem na Mistrzostwach Polski LKS w Białymstoku i zdobył złoty medal. Rezultat 70,22 m to jego najlepszy wynik w sezonie, a na mistrzostwach sportowiec z gminy Puck zdominował swoją konkurencję.

– Daje mu to prawo startu w Mistrzostwach Europu w Jerozolimie w kategorii U 18 – komentuje Waldemar Płomień z LKS Ziemi Puckiej. – A następnego zawodnika w klasyfikacji w Polsce Szymon Groenwald wyprzedza o 7 metrów.

Przed lipcowym wyjazdem do Izraela Szymon odniósł też kolejne sukcesy, ale już w zupełnie innej dyscyplinie. Chodzi o Timbersports, czyli widowiskowe rąbanie i cięcie drewna. To dyscyplina, którą z powodzeniem uprawia utytułowany ojciec Szymona – Jacek Groenwald.

16-latek z Połczyna na zawodach we Wiedniu, mistrzostwach świata juniorów, był zdecydowanie najmłodszy w swojej stawce (rywale mieli nawet 9 lat więcej). W Austrii Szymon Groenwald wywalczył brązowy medal, a złoto wymknęło mu się tylko przez błędy techniczne.

Emocji było sporo, zwłaszcza w widowiskowej i koronnej dla Groenwaldów konkurencji – Springboardzie. Gdzie trzeba się wspinać po pniu, wyrąbując sobie kolejne stopnie. Tu Szymon Groenwald mógł ustanowić juniorski rekord świata, ale zaliczył upadek. I mimo to zakończył tę część zawodów z drugim najlepszym czasem!

To, co nie udało się w Springoboardzie, wyszło z nawiązką w Standing Block Chop. Tę rąbankę Szymon wygrał zdecydowanie i do tego ustanowił rekord świata juniorów (11.90 sek.)!

– Złoto na pewno było w moim zasięgu, ale cieszę się z brązowego medalu, bo do samego końca musiałem o niego mocno powalczyć. Zawody stały naprawdę na wysokim poziomie. Rywale podchodzili i gratulowali mi występu, ale ja wiem, że stać mnie na dużo więcej. I wierzę, że w tym sezonie jeszcze nie raz to pokażę – mówił dla serwisu Stihl Timbersport Szymon Groenwald.

Jaka sportowa kariera stoi przed sportowcem z Połczyna? Timbersports czy lekkoatletyka, którą trenuje pod okiem trenerki Teresy Jaskułki? Na odpowiedź musimy poczekać. Ale wiadomo, że talentu i zapału mu nie brakuje.

– Doprawdy nie zdarza się na co dzień, aby jeden zawodnik (jeszcze junior) startował  w dwóch innych sportach w imprezach rangi europejskiej i światowej – podkreśla Waldemar Płomień z LKS Ziemi Puckiej.

R E K L A M A

Szymon Groenwald wicemistrzem Stihl Timbersports | ZDJĘCIA

Foto. Stihl Timbersports

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *