Swarzewo. 16. Festiwal Pieśni Kaszubskich Kaszëbsczé tóne nad Môlim Môrza (2015). Bursztynowy Skowronek dla zespołu Sztrądowé Òste z Żelistrzewa | FOT

Żelistrzewski zespół Sztrądowé Òste wywalczył Bursztynowego Skowronka, główną nagrodę 16. Festiwalu Pieśni Kaszubskich Kaszëbsczé tóne nad Môlim Môrza w Swarzewie. Z kim rywalizowali muzycy z gminy Puck?

Tradycyjnie, bo na skwerze przed Domem Kaszubskim w Swarzewie, odbył się 16. Festiwal Pieśni Kaszubskich „Kaszëbsczé tóne nad Môlim Môrza”. W niedzielę 12 lipca 2015 uczestników imprezy powitał dr Jan P. Dettlaff – dyrektor OKSiT w gminie Puck. A koncerty zespołów prowadziła Wiesława Roszman-Selin.

– Pogoda była bardzo sprzyjająca, toteż frekwencja publiczności znakomita – ocenia Brunon Ceszke z Ośrodka Kultury Sportu i Turystyki w gminie Puck. – Na plac przy Domu Kaszubskim przybyli nie tylko mieszkańcy Swarzewa i okolic, ale również turyści wypoczywający na terenie naszej gminy.

Wśród obecnych byli m.in.: Tadeusz Puszkarczuk – wójt gminy Puck, Jerzy Tkaczyk – zastępca wójta gminy Puck i Anna Pomieczyńska – przewodnicząca Rady Gminy Puck.

Zespoły uczestniczące w festiwalu w swoim repertuarze musiały mieć co najmniej jedną pieśń maryjną (w ramach kultu Matki Boskiej Swarzewskiej).

– Goszczący u nas artyści śpiewali zarówno utwory tradycyjne jak i współczesne

mówi Brunon Ceszke.

Na estradzie zaprezentowało się dziesięć zespołów: chór Morzanie z Dębogórza, Kosakowianie z Kosakowa, Bursztynki z Mieroszyna, Nasze Strone z Prusewa, Czarne Kapelusze z Mechowa, Spiéwné Kwiôtczi z Banina, Sztrądowé Òste z Żelistrzewa, rodzina Jeka ze Strzelna, Kaszubianki z Władysławowa oraz chór Harmonia z Wejherowa.

Organizatorem Festiwalu był Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Gminie Puck przy współpracy ze Sołectwem i Kołem Gospodyń Wiejskich ze Swarzewa. Celem Festiwalu była promocja kultury kaszubskiej oraz integracja kaszubskiego środowiska artystycznego.

– Na pamiątkę swarzewskiego spotkania każdy zespół biorący udział w Festiwalu otrzymał okazały dyplom oraz „Anioła” – symboliczną statuetkę szklaną – wylicza Brunon Ceszke. – Wręczali je: wójt gminy Puck i przewodnicząca Rady Gminy Puck.

Jury w składzie: dr Danuta Dettlaff, dr Jan P. Dettlaff i Wojciech Czerwiński przyznało nagrodę Grand Prix „Bursztynowego Skowronka” za najciekawszą indywidualność artystyczną zespołowi Sztrądowé Òste z Żelistrzewa.

16. Festiwal Pieśni Kaszubskich Kaszëbsczé tóne nad Môlim Môrza (2015): artyści i… twórcy w Swarzewie

W czasie trwania imprezy w Swarzewie swoje wyroby zaprezentowali też twórcy ludowi: Elżbieta Mirończuk – hafciarka z Pucka, Stefania Jeszke – hafciarka z Mieroszyna, Monika Witkowska – malarka z Mrzezina, Jan Drzeżdżon – wyrobnik z rogów ze Starzyna, Bożena Kwiatkowska – malarka z Łebcza, Jolanta Kościelniak – artystka z Krokowej zajmująca się rękodzielnictwem oraz Dawid Kuchnowski – młody artysta z Redy wykonujący sztukę użytkową.

Poczęstunek dla wszystkich wykonawców oraz gości, przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Swarzewie i Domu Kaszubskiego w Swarzewie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *