Starzyński Dwór. Nocą zniszczyli pomnik radzieckiego żołnierza. Rano ktoś powiesił flagę Ukrainy | ZDJĘCIA

Nieznany sprawca zniszczył pomnik radzieckiego żołnierza w Starzyńskim Dworze. To protest przeciwko wojnie Rosja-Ukraina, czy wandalizm?

R E K L A M A

W sobotnią noc ktoś cisnął farbą w pomnik radzieckiego żołnierza Armii Czerwonej w Starzyńskim Dworze i zniszczył betonową pamiątkę postawioną tu, by uczcić pamięć jeńców – żołnierzy, którzy pracowali w lokalnym majątku rodziny von Grassów, potem zostali zgładzeni.

Mówi o tym m.in. napis umieszczony na cokole: “Umęczonym żołnierzom Armii Czerwonej – jeńcom hitlerowskiego reżimu 1942-1945”.

Pochlapanie farbą pomnika w gminie Puck mogło być antywojennym protestem, manifestacją przeciwko Rosji i jej wojskom okupującym Ukrainę. Tej opcji nie wyklucza sołtys Waldemar Bradtke.

– Pomnik przecież nie ma żadnego związku z tym, co teraz dzieje się w Ukrainie – komentuje sołtys Starzyńskiego Dworu. – Jeśli ktokolwiek chciał zaprotestować przeciwko wojnie, mógł to zrobić w innym sposób. Zasłonić pomnik, albo powiesić na nim transparent. Niekoniecznie go niszczyć, bo to barbarzyństwo.

Sołtys podkreśla m.in., że sam sympatyzuje z zaatakowanymi przez Rosję Ukraińcami, a wieś w gminie Puck dołożyła swoją część do pomocy wojennym uchodźcom z Ukrainy. Oszpecenie pomnika w Starzyńskim Dworze farbą to akt wandalizmu, ocenia samorządowiec, a sprawę zgłoszono policji w Pucku.

Po weekendzie powinno rozpocząć się czyszczenie pomnika. Koszty pokryć będzie musiała wieś ze swojego budżetu.

– Szkoda, bo przecież pieniądze, które na to wydamy, mogły być przeznaczone np. na pomoc i wsparcie przebywających u nas Ukraińców – komentuje Waldemar Bradtke.

W niedzielę pomnik radzieckiego żołnierza w Starzyńskim Dworze “zaatakowano” po raz drugi. Teraz ktoś przewiązał kolana czerwonoarmisty… ukraińską flagą.

Zniszczony pomnik radzieckiego żołnierza w Starzyńskim Dworze | ZDJĘCIA

Foto. Waldemar Bradtke, Grzegorz Lietzau

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *