Rzucewo: Europejskie Dni Dziedzictwa 2020 w Osadzie Łowców Fok | FOTO

Jan Żurek, twórca pierwszego naukowego opracowania o wykopaliskach w Rzucewie, był jednym z głównych bohaterów tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa w Osadzie Łowców Fok w Rzucewie 2020.

Europejskie Dni Dziedzictwa w Osadzie Łowców Fok w Rzucewie były okazją do lepszego poznania historii m.in. gminy Puck. Tegoroczną myślą przewodnią EDD były słowa „Moja droga”. W myśl tą w Osadzie wplatały się wystawy tematyczne opracowane specjalnie na te dni. Wśród gości znaleźli się m.in. zastępca wójta gminy Puck Piotr Neubauer, radny gminy Puck Florian Piper, projektant chaty kaszubskiej dr inż. arch. Grzegorz Rzepecki, przedstawicielki KGW Werblinia, KGW Brzyno, KGW Starzyno, KGW Mieroszyno i KGW Rekowo Górne.

Najistotniejszą była wystawa „Jan Żurek, człowiek, archeolog, nauczyciel”. Ekspozycja prezentowała życiową drogę autora pierwszego naukowego opracowania dotyczącego wykopalisk w Rzucewie. Tę wystawę opracowała archeolożka Danuta Król przy współpracy z dyrektorem OKSiT w gminie Puck dr. Janem Pawłem Dettlaffem.

Jak zwykle EDD w Rzucewie cieszyły się dużym zainteresowaniem zwiedzających – oceniają w OKSiT gminy Puck

Kolejną ekspozycją była wystawa fotograficzna „Inwentaryzacja skarbca benedyktynek w Żarnowcu” realizowana przez Towarzystwo Upiększania Miasta Pucka. Fotografie autorstwa prezes TUMP, dr Danuty Dettlaff oraz dr. J. P. Dettlaffa, prezentowały hafty zdobiące poduszki liturgiczne, ornaty i antepedia.

Kto w trakcie Europejskich Dni Dziedzictwa 2020 pojawił się w Osadzie Łowców Fok w Rzucewie, miał też okazję obejrzeć stałe ekspozycje zgromadzone nad Zatoką Pucką – „Rzucewo w epoce kamienia” oraz „Pradzieje Gminy Puck”.

W wydarzeniu w Osadzie uczestniczyła też hafciarka z Pucka Elżbieta Mirończuk, która zaprezentowała swoją bogatą twórczość. Pojawił się również Józef Roszman z Gnieżdżewa – twórca ludowy, który prowadził warsztaty rogarskie.

W trakcie imprezy można było spróbować domowych wypieków przygotowanych przez KGW Rzucewo przy współpracy z Anną Busz, sołtysem wsi Rzucewo. A o muzyczną oprawę zadbał regionalny zespół kaszubski „Bursztynki” z Mieroszyna.

EDD w Osadzie Łowców Fok w Rzucewie oficjalnie zainaugurował wójt gminy Puck Tadeusz Puszkarczuk. O istocie idei towarzyszącej Europejskim Dniom w gminie Puck i nowych wystawach mówili ich autorzy: Danuta Król, Danuta Dettlaff oraz Jan Paweł Dettlaff.

– Zapraszamy wszystkich chętnych do oglądania przygotowanych wystaw i ekspozycji archeologicznych w Osadzie Łowców Fok w Rzucewie – zachęcają w Ośrodku Kultury Sportu i Turystyki w gminie Puck.

Rzucewo: Europejskie Dni Dziedzictwa 2020 w Osadzie Łowców Fok | fot. OKSiT gminy Puck

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *