Bezpieczeństwo w sieci i odpowiedzialność za swoje czyny – o tym uczyli się ósmoklasiści w Rekowie Górnym

Policjantka z Komendy Powiatowej Policji w Pucku spotkała się z uczniami 8. klasy SP im. Wiktora Czapiewskiego w Rekowie Górnym, gdzie omówiła z ósmoklasistami zasady bezpiecznego korzystania z Internetu oraz przypomniała o odpowiedzialności za popełnianie czynów niezgodnych z prawem.

Policjantka, która na co dzień zajmuje się profilaktyką społeczną w Komendzie Powiatowej Policji w Pucku, opowiadała nastolatkom z Rekowa Górnego w gminie Puck o zasadach bezpieczeństwa podczas korzystania z Internetu.

– Mundurowa podkreślała, że zagrożenia cybernetyczne stanowią realne ryzyko dla każdego użytkownika Internetu. W miarę jak technologia się rozwija, tak też ewoluują techniki cyberprzestępców – mówi asp. szt. Joanna Samula-Gregorczyk, oficer prasowy KPP w Pucku.Dlatego tak ważne jest, aby młodzi użytkownicy Internetu byli świadomi tych zagrożeń i stosowali najlepsze praktyki bezpieczeństwa w sieci. Policjantka zaznaczyła, by chronić prywatność i dbać bezpieczeństwo w cyfrowym świecie, który coraz bardziej wpływa na życie codzienne.

Głównym celem policyjnej pogadanki było uczulenie młodzieży na działania przestępców w sieci. Funkcjonariuszka podkreśliła, jak łatwo można stać się ofiarą przestępcy poprzez np. udział w nielicencjonowanych grach niewiadomego pochodzenia. Mówiąc o zagrożeniach w sieci wspomniała także, jak należy zachowywać się w społeczeństwie, biorąc pod uwagę relacje rówieśnicze, czyli jak należycie użytkować portale społecznościowe oraz komunikować się z rówieśnikami, by nie ponosić prawnych konsekwencji za np. grożenie, znieważenie.

– Do pogadanki policjantka przygotowała prezentację multimedialną, której treści zainteresowały wszystkich słuchaczy. Młodzież chętnie wsłuchiwała się w prezentowane filmiki edukacyjne oraz dopytywała w przypadku nurtujących zagadnień – tłumaczy asp. szt. Joanna Samula-Gregorczyk. – Uczniowie dowiedzieli się także, jakie konsekwencje przewidziane są z Ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich za popełnianie czynów niezgodnych z prawem. Wspólnie przytaczali przykłady czynów zabronionych poznając przy tym kategorie przestępstw, wykroczeń i zachowań, które mogą świadczyć o demoralizacji nieletniego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *