Puccy policjanci na niestandardowym szkoleniu. Na plaży w Jastarni zrobiło się gorąco

W środę, 10 lipca 2024 r., na plaży w Jastarni odbyło się szkolenie dla policjantów służby prewencyjnej z zakresu podejmowania interwencji i reagowania na niestandardowe zachowania osób, wobec których są one podejmowane.

Codzienna praca policjantów służby prewencyjnej to wiele nieoczekiwanych sytuacji, a reagowanie na niestandardowe zachowania to często charakter codziennej służby w nadmorskich kurortach.

– Niestandardowe zachowania jak na przykład atak na policjantów patrolujących plaże czy znajdowanie się pod wpływem środków odurzających na terenie plaż, to sytuacje, na które muszą być przygotowani funkcjonariusze służby patrolowo–interwencyjnej z powiatu puckiego – mówi asp. sztab. Joanna Samula-Gregorczyk, oficer prasowa KPP w Pucku. – Policjanci z powiatu puckiego, pod okiem policyjnych instruktorów taktyki i techniki interwencji, realizowali część praktyczną z programu szkoleniowego, jak postępować wobec osób, które mogą znajdować się pod wpływem alkoholu, środków odurzających lub substancji psychotropowych, bądź też ich zachowanie może być efektem zaburzeń psychicznych. Jest to kurs wprowadzony do realizacji decyzją Komendanta Głównego Policji i realizowany w ramach doskonalenia zawodowego. Celem jest przede wszystkim zwiększenie profesjonalizmu i bezpieczeństwa policjantów przeprowadzających na co dzień interwencje.

Policyjne interwencje są często przedmiotem zainteresowania postronnych osób oraz mediów., a interwencje, które podejmują policjanci, wzbudzają większą ciekawość, kiedy mają charakter bardziej dynamiczny (kiedy osoba, wobec której podejmowana jest interwencja, zachowuje się głośno i ostentacyjne wyraża swoje niezadowolenie, bądź też przejawia agresję, nie podporządkowuje się poleceniom, uniemożliwia wykonanie czynności, stawiając czynny bądź bierny opór, czy też dopuszcza się czynnej napaści na policjanta).

Agresja jest zwykle potęgowana zażyciem środków odurzających i psychoaktywnych, alkoholem, czy też jest symptomem zaburzeń psychicznych.

Celem szkolenia policjantów na plaży w Jastarni było również przypomnienie zasad udzielania pierwszej pomocy. Ratownicy z Grupy Ratownictwa Specjalnego PCK Trójmiasto, którzy na co dzień podejmują wspólne działania z pucką policją, przygotowali scenariusz działań, który zakładał m.in. podjęcie interwencji z wykorzystaniem psów poszukiwawczych, udzielenie kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz ewakuację osób poszkodowanych. W działaniach udział brali także przewodnicy policyjnych psów patrolowo–interwencyjnych, które wspomagają policjantów m.in. w trakcie zabezpieczeń, interwencji. Psy służbowe podejmowały ślady za sprawcami czynów zabronionych.

Puccy policjanci dziękują wszystkim wypoczywającym na plaży w Jastarni, którzy w tym czasie chętnie przyglądali się policyjnym ćwiczeniom i zadowoleni nagrodzili policjantów brawami.


Fot. KPP w Pucku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *