Liceum Akademickie z Pucka rozwija współpracę międzynarodową w ramach Programu Erasmus+

Publikacja została sfinansowana ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Narodowej Agencji (NA). Unia Europejska ani NA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

Skończył się pierwszy miesiąc 2024 roku. Styczeń często jest czasem, kiedy w różnych instytucjach, np. w szkołach, robi się podsumowania minionego roku i postanowienia na kolejny.

– Ten rok był czasem przełomu w tym zakresie. Nasza szkoła kończy realizować pierwszy projekt partnerski wspólnie ze szkołami z Chorwacji, Hiszpanii i Turcji, a rozpoczęła działania w ramach akredytacji – informuje dyrektor Liceum Akademickiego im. Macieja Płażyńskiego w Pucku Małgorzata Oberzig.

W ubiegłym roku szkolnym (2022/2023) Liceum Akademickie w Pucku dołączyło do europejskiego programu, który dofinansowuje działania zaplanowane przez szkołę.

– Było to dla nas niesamowite doświadczenie, które wymagało zdobycia wiedzy i wejścia w struktury programu, ale wysiłek ten został nagrodzony wyjazdami naszych uczniów i nauczycieli oraz wizytami ze szkół partnerskich – mówi Monika Budzich, szkolna koordynatorka projektów Erasmus+.

W styczniu 2023 r. uczniowie wraz z opiekunami pojechali do odległej Antiochii w Turcji, w marcu do miasta Koprivnica w Chorwacji, a w listopadzie do hiszpańskiej Walencji na tygodniowe mobilności. Dla nich, to nie tylko zdobywanie wiedzy, praca nad tematem projektu, rozwijanie zainteresowań, ale także odkrywanie świata, sprawdzanie siebie w różnych sytuacjach, poznawanie ludzi z całej Europy i progres językowy.

– Dla uczniów naszej szkoły jest to wielka przygoda, szansa na rozwój i poszerzanie horyzontów w niemal każdej dziedzinie życia. Cieszymy się, że możemy zaoferować im coś więcej niż standardowe szkolne lekcje. Już teraz przygotowujemy się do kolejnego projektu – zdradza dyrektor szkoły.

Liceum Akademickie w Pucku ma w planach na obecny rok szkolny wyjazd na Wyspy Kanaryjskie.

– Wiele naszych działań kierujemy do Hiszpanii, ponieważ nasi uczniowie uczą się języka hiszpańskiego jako drugiego języka obcego. Te wyjazdy są dodatkowymi, niezwykle atrakcyjnymi lekcjami – dodaje koordynatorka.

– Fajnie jest móc wykorzystać to, czego się uczymy na lekcjach w realnym życiu, w kraju, który znamy głównie z podręcznika, ale także z naszych ulubionych seriali – mówi Sabina Tomczyk, uczennica, która brała udział w projekcie realizowanym w Hiszpanii. – Wyjazd do Walencji w ramach projektu Erasmus umożliwił mi doskonalenie wiadomości i umiejętności w zakresie znajomości języka angielskiego, hiszpańskiego, systemu szkolnictwa w Hiszpanii. Poznałam lokalne zwyczaje, regionalne potrawy. Podkreślenia wymaga fakt bardzo życzliwego, otwartego przyjęcia naszej grupy przez społeczność szkoły IES Federica Montseny.

Uczniowie LA w Pucku poprzez kontakt z goszczącą ich młodzieżą, mieli możliwość wymienienia się poglądami, codziennymi doświadczeniami. Podziwiali piękno natury, fauny i flory, zwiedzając m.in. Oceanografico, Uniwersytecki Ogród Botaniczny, czy też Bioparc.

– Efektem wspólnych zajęć, warsztatów z hiszpańskimi rówieśnikami było doskonalenie moich kompetencji społecznych, a także wzbogacenie wiedzy w zagadnienia z ekologii oraz ochrony środowiska. Wyjazd pozostawił niezapomniane wrażenia. – opowiada Sabina.

Młodzież z puckiego Liceum Akademickiego zwiedza Europę, poznaje nowe miejsca, inne kultury.

– Trafiamy do szkoły oddalonej o ponad 2000 km od naszej, a kiedy rozmawiamy z naszymi rówieśnikami, okazuje się, że mają podobne zainteresowania i problemy, tematom do rozmów nie ma końca – dodaje Jakub Roeske, uczeń który podróżował do Turcji. – A to wszystko dzieje się po angielsku!

W puckiej szkole średniej rozwijają się nie tylko uczniowie, ale także nauczyciele. Dla nich zaplanowane są kursy w ramach programu Erasmus+ dzięki przyznanej akredytacji, której cele skupiają się na nauczycielach i pracownikach szkoły, ponieważ to oni w dużej mierze tworzą szkołę, a także są przykładem dla młodych ludzi.

– Namawiając młodzież do udziału w różnych konkursach, działaniach, projektach, trzeba swoim przykładem pokazać im, że warto to robić, że trzeba stale rozwijać się i podejmować nowe wyzwania. Trzeba za nimi i za współczesnym światem nadążać! Czy w dzisiejszym świecie, w nowoczesnej i otwartej na świat szkole nauczyciel powinien swobodnie porozumiewać się po angielsku? Jasne, że tak! Dlatego proponujemy naszym pracownikom kursy języka angielskiego dofinansowane z Programu Erasmus+ – opowiada z zapałem dyrektor Liceum Akademickiego. – Przez cały rok odbywają się lekcje języka angielskiego na trzech poziomach dla naszej kadry szkolnej, a w okresie wakacyjnym, 13 z nich wyjedzie na kursy do szkoły językowej na Malcie. Następne osoby będą miały taką szansę w przyszłym roku szkolnym.

Projekty programu Erasmus+ nie kończą się z końcem tego roku szkolnego. Dzięki akredytacji przyznanej Liceum Akademickiemu w Pucku, przez kolejne lata będą odbywały się następne projekty: wyjazdy uczniów oraz kursy i szkolenia dla nauczycieli.


Fot. Liceum Akademickie w Pucku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *