Zima w powiecie puckim i trudne warunki drogowe: jak bezpiecznie dotrzeć do celu? Puccy policjanci radzą

Zimowe warunki panujące na drogach powiatu puckiego są naprawdę wymagające. Temperatury wahają się od dodatnich do ujemnych. Przedzierające się niekiedy promienie słońca szybko zmieniają się w opady deszczu i śniegu. Siarczysty mróz i śliska nawierzchnia, zarówno na chodnikach jak i jezdni są niebezpieczne zarówno dla pieszych, jak i zmotoryzowanych, dlatego wszyscy powinni mieć świadomość, jak ważna jest wzmożona ostrożność.

Oto przykłady (jedne z wielu) z ziemi puckiej, jedynie ze stycznia 2024 r., jak niebezpiecznie jest na drogach:

Puccy policjanci przygotowali kilka porad bezpieczeństwa: zarówno dla kierowców, jak i dla pieszych.

Kierowco:

  • sprawdź stan techniczny pojazdu, bez tego ani rusz. Opony zimowe o prawidłowym bieżniku to najlepsza inwestycja w bezpieczeństwo. Sprawny układ hamulcowy, oświetlenie oraz uzupełnienie płynów eksploatacyjnych.
  • sprawdzaj warunki pogodowe na następny dzień. Może okazać się, że wcześniejsza pobudka będzie konieczna, aby odśnieżyć auto i przygotować je do drogi. Pamiętaj, że wszystkie szyby pojazdu muszą zostać oczyszczone. Nie dopuszczalnym jest, aby ruszyć w drogę, mając ograniczone pole widzenia.
  • lepiej kilka minut później, niż wcale, czyli stosujmy się do ograniczeń prędkości, a przede wszystkim warunków na drodze. W przypadku oblodzonej nawierzchni, jedźmy nawet wolnej niż wskazują limity. Dzięki temu dajesz sobie czas na reakcję i opanowanie pojazdu, w przypadku poślizgu.

Apel do pieszych:

  • „śpiesz się powoli”, a najlepiej wcale. Idąc do pracy, czy po zakupy uważnie stawiajmy kroki na chodnikach, pasach czy chodząc po schodach. Śliska nawierzchnia sprawia, że utrata równowagi i upadek to kwestia sekund. Konsekwencje mogą być naprawdę bolesne.
  • nośmy się kolorowo, a przynajmniej w jaśniejszych barwach. Szybko zapadający zmrok sprawia, że jesteśmy mniej widoczni dla kierowców. Wybór kolorowej odzieży na pewno ma znaczenie dla naszego bezpieczeństwa. Dołożenie do tego elementów odblaskowych to najlepsza z możliwych opcji.
  • obserwuj, co dzieje się na drodze, szczególnie podczas przechodzenia przez pasy. Śliska nawierzchnia może skutecznie opóźnić czas reakcji kierowcy. W sytuacji zderzenia, pieszy nie ma najmniejszych szans w starciu z pojazdem. W najlepszym przypadku kończy się to poważnymi stłuczeniami lub złamaniami. Pamiętaj, że niedopuszczalne jest korzystanie z telefonu komórkowego podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *