Policja w szkole w Wierzchucinie: rozmawiali z młodzieżą m.in. o bezpieczeństwie w sieci

Policjantka z Komendy Powiatowej Policji w Pucku wraz z dzielnicowymi z Komisariatu Policji w Krokowej, spotkali się z nastoletnimi uczniami Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wierzchucinie. Tematami spotkania były: zasady bezpiecznego korzystania z Internetu oraz odpowiedzialność za popełnianie czynów niezgodnych z prawem.

Głównym celem spotkania policjantów z uczniami klas VI,VII i VIII szkoły w Wierzchucinie w czwartek, 16 listopada 2023 r. było uczulenie ich na działania przestępców w sieci, którzy szczególnie żerują na młodych ludziach, nastolatkach. Policjantka, która na co dzień zajmuje się profilaktyką społeczną w Komendzie Powiatowej Policji w Pucku, opowiadała nastolatkom o zasadach bezpieczeństwa podczas korzystania z Internetu: podkreśliła, że zagrożenia cybernetyczne stanowią realne ryzyko dla każdego użytkownika sieci.

– W miarę, jak technologia się rozwija, tak też ewoluują techniki cyberprzestępców – tłumaczy asp. szt. Joanna Samula-Gregorczyk, oficer prasowy KPP w Pucku. – Dlatego tak ważnym jest, aby młodzi użytkownicy Internetu byli świadomi tych zagrożeń i stosowali najlepsze praktyki bezpieczeństwa w sieci.

Dzielnicowa z Komisariatu Policji w Krokowej podkreśliła, jak łatwo można stać się ofiarą przestępcy poprzez np.:

  • udział w nielicencjonowanych grach niewiadomego pochodzenia;
  • udostępnianie, przesyłanie swoich zdjęć;
  • nawiązywanie kontaktów z nieznanymi, nowopoznanymi osobami przez Internet.

Dzielnicowy z Komisariatu Policji w Krokowej mówił o zagrożeniach w sieci i wspomniał, jak należy zachowywać się w społeczeństwie, szczególnie zwracając uwagę na relacje rówieśnicze.

– Młodzież dowiedziała się, jak należycie użytkować portale społecznościowe oraz komunikować się z rówieśnikami by nie ponosić prawnych konsekwencji za np. grożenie, znieważenie – mówi asp. szt. Joanna Samula-Gregorczyk.Uczniowie dowiedzieli się także, jakie konsekwencje przewidziane są z Ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich za popełnianie czynów niezgodnych z prawem. Wspólnie przytaczali przykłady czynów zabronionych poznając przy tym kategorie przestępstw, wykroczeń i zachowań, które mogą świadczyć o demoralizacji nieletniego.

Na spotkanie z uczniami szkoły w Wierzchucinie policjantka z puckiej komendy przygotowała prezentację multimedialną, której treści zainteresowały wszystkich słuchaczy.

Młodzież chętnie wsłuchiwała się w prezentowane filmiki edukacyjne poruszające temat przemocy rówieśniczej, nękania i kryzysu emocjonalnego. Treść prezentacji skłoniła uczniów do refleksji, u wielu wzbudziła poruszenie, innych zachęciła do dyskusji – podsumowuje oficer prasowy KPP w Pucku.Spotkanie z młodzieżą było wartościowe i pozytywne, dziękujemy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *