Uczeń VI klasy podstawówki w powiecie puckim dręczył koleżankę z klasy. Odpowie za to przed sądem

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pucku przyjęli zawiadomienie od zaniepokojonej matki, o nękaniu jej córki przez 11-letniego kolegę z klasy. Funkcjonariusze ustalili, że w wyniku wyzywania dziewczynki, szarpania jej, popychania i uderzania, małoletnia czuła się poniżana, udręczana i upokorzona.

Czy horror 11-letniej uczennicy jednej z podstawówek w powiecie puckim się skończy? Jej kolega z klasy sprawił, że dziewczynka zaczęła odmawiać chodzenia do szkoły, gdy to właśnie w niej codziennie padała ofiarą dręczenia przez rówieśnika.

– Próby rozwiązania problemu, z pedagogami szkoły czy z rodzicami ucznia, które nękało nastolatkę, były niewystarczająco pomocne, nie przyniosły znaczącej  poprawy i to doprowadziło do zgłoszenia sprawy organom ścigania – mówi asp. szt. Joanna Samula-Gregorczyk, oficer prasowy KPP w Pucku. – Teraz losem 11-latka z powiatu puckiego zajmie się sąd rodzinny.

Fot. KPP w Pucku

Sąd rodzinny nie wydaje wyroku, tylko rozstrzyga sprawę postanowieniem

Policjanci z puckiej komendy podkreślają, iż w przypadku osób nieletnich, które popełniają czyny niezgodne z prawem, zasadnym jest kierowanie sprawy do Wydziału Rodzinnego i Nieletnich w Sądzie Rejonowym.

– Sąd rodzinny rozpoznaje sprawy z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego, w tym dotyczące demoralizacji i czynów karalnych nieletnich. Postępowanie w sprawie nieletniego prowadzone przez sąd rodzinny ma na celu ustalenie, czy istnieją okoliczności świadczące o demoralizacji nieletniego, lub czy nieletni popełnił czyn karalny, a także ustalenie, czy zachodzi potrzeba zastosowania wobec niego środków przewidzianych w Ustawie o Wspieraniu i Resocjalizacji Nieletnich – wyjaśnia asp. szt. Joanna Samula-Gregorczyk. – W celu wszechstronnego wyjaśnienia sprawy sąd wysłuchuje nieletniego, jego rodziców albo opiekuna. W postępowaniu z nieletnim bierze się pod uwagę osobowość nieletniego, a w szczególności wiek, stan zdrowia, stopień rozwoju psychicznego i fizycznego, cechy charakteru, a także zachowanie się oraz przyczyny i stopień demoralizacji, charakter środowiska oraz warunki wychowania nieletniego. Sąd stosownie do okoliczności, rozwoju umysłowego, stanu zdrowia i stopnia dojrzałości dziecka uwzględni jego zdanie i rozsądne życzenia.

Policjanci z Pucka apelują do nastolatków

– Nastolatku, pamiętaj, jeśli potrzebujesz pomocy, nie wstydź się o nią poprosić. Zwróć się o pomoc do bezpiecznego dorosłego, rodzica, nauczyciela, specjalisty. Bezpiecznym dorosłym może być również zaufany policjant – tłumacza policjanci z KPP w Pucku. – Przypominamy, że prośba o pomoc nie jest wstydem. Każdemu zdarzają się gorsze chwile czy niepowodzenia. Co ważne, nie musisz być sam z problemami.

Nie lekceważmy żadnych sygnałów świadczących o tym, że ktoś nie radzi sobie z trudną sytuacją życiową, okazujmy wsparcie i pomoc w kryzysie

Fot. KPP w Pucku

Na terenie powiatu puckiego znajduje się wiele instytucji pomocowych: m. in.:

  • ośrodki pomocy społecznej,
  • poradnie psychologiczne, których przedstawiciele są gotowi pomóc w rozwiązaniu trudnych sytuacji i zapobiec tragicznym w skutkach wydarzeniom;
  • policjant dzielnicowy również udziela podpowiedzi i wsparcia zatroskanym rodzicom. Przedstawia kwestie prawne, podejmuje działania profilaktyczne.

Policjanci z powiatu puckiego chętnie dzielą się swoją wiedzą z uczniami szkół w powiecie puckim. Organizują spotkania, pogadanki, debaty czy kampanie edukacyjno-informacyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *