Mieszkaniec Półwyspu Helskiego zamówił dwie tony węgla, których nigdy nie otrzymał, a sklep internetowy, w którym złożył zamówienie, “rozpłynął się w powietrzu”

Atrakcyjna cena i obietnica błyskawicznej dostawy skusiła 65-latka z Półwyspu Helskiego, który zdecydował się zakupić dwie tony ekogroszku z jednego z internetowych sklepów. Niestety, sklep, wraz z pieniędzmi, zniknął z sieci, a węgiel nigdy nie trafił do kupującego.

Trwający sezon grzewczy to kolejna, świetna okazja do wykazania się dla oszustów. Przestępcy zamieszczają w Internecie oferty węgla od nieistniejących firm, pobierają zaliczki i nie wywiązują się z umowy, a nawet zdarza się, że sprzedają pomalowane na czarno kamienie.

– Przeglądając oferty cenowe opału na rynku, apelujemy o przemyślenie, czy rzeczywiście niska cena towaru będzie równoznaczna z jego jakością oraz uczciwością sprzedawcy – mówi asp. szt. Joanna Samula-Gregorczyk, oficer prasowy KPP w Pucku. – Niestety, pomimo licznych apeli ze strony policji, nadal obserwujemy przypadki oszustw przy zakupie opału. Zainteresowani przelewają oszustom zaliczki za opał myśląc, że udało im się trafić korzystną ofertę.

W niedzielę, 8 października 2023 r. do policjantów w Komisariacie Policji w Juracie zgłosił się 65-letni mężczyzna, który został oszukany podczas zakupu ekogroszku.

– Pokrzywdzony poszukiwał w Internecie ofert sprzedaży węgla i znalazł sklep internetowy, w którym zdecydował się złożyć zamówienie. Wszystko wyglądało profesjonalnie, pokrzywdzony kupił dwie tony węgla. Chęć zakupu potwierdził przelewem na wskazane konto i czekał na realizację – tłumaczy asp. szt. Joanna Samula-Gregorczyk. – Niestety opał do niego nie dotarł. Przy próbie wpisania adresu internetowego sklepu okazuje się, że nie można odnaleźć takiej strony.

Policjanci prowadzą śledztwo w sprawie otrzymanego zgłoszenia, a w między czasie mundurowi powiatu puckiego przypominają, ostrzegają i apelują o ostrożność i czujność.

Fot. KPP w Pucku

Jak nie dać się oszukać w Internecie?

Internet to nie tylko nieograniczone źródło informacji i rozrywki, ale także miejsce, w którym występuje wiele zagrożeń, a pomysłowość oszustów nie ma granic. Przestępcy idąc z duchem czasu tworzą strony internetowe łudząco podobne do dobrze nam znanych witryn, dlatego należy zwracać uwagę na każdy, nawet najdrobniejszy, szczegół.

O tym warto pamiętać:

  • Kupuj i zamawiaj u sprawdzonych, zaufanych sprzedawców, sprawdź czy posiadają prawdziwe dane, opinie i komentarze.
  • Uważaj na atrakcyjne okazje – oszust kusi niską ceną.
  • Zastosuj ograniczone zaufanie do konsultantów telefonicznych, nie wszyscy mają dobre zamiary.
  • Przy odbiorze sprawdź produkt.
  • Zachowaj ostrożność przy płaceniu – dokonaj zapłaty przy odbiorze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *